Styl skandynawski - wystrój wnętrz

Styl skandynawski wywodzi się ze Szwecji. W błyskotliwy sposób łączy estetykę z funkcjonalnością i pewnie dlatego, już od kilku sezonów, niezmiennie cieszy się zainteresowaniem. Zanim jednak zdecydujesz się na metamorfozę swojego mieszkania sprawdź, czy proponowany styl jest dla Ciebie.

Styl skandynawski – początki

Inspiracji dla stylu skandynawskiego należy szukać w klimacie regionu północnej Europy. Lekarstwem na długie zimowe okresy, które charakteryzują się ograniczonym dostępem do słonecznego światła, miało być domowe zacisze – jasne i przytulne. W przeciwieństwie do aury panującej za oknem, skandynawskie wnętrza miały nastrajać pozytywnie. Poniekąd, ich popularyzatorem był szwedzki artysta Carl Larsson. Na swoich akwarelach ilustrował domowe wnętrza, których urządzaniem zajmowała się jego żona. Pomieszczenia prezentowane na obrazach Larssona różniły się znacznie od wnętrz typowych dla mieszczaństwa.

Styl skandynawski to głównie funkcjonalne rozwiązania, dlatego świetnie sprawdzi się w niewielkich wnętrzach. Kolorystka pomieszczeń oscyluje wokół bieli, szarości oraz neutralnych odcieni drewna. Dominują naturalne materiały takie jak drewno, kamień, szkło, wełna, skóra. Drewniane podłogi wykańczane są zazwyczaj kryjącą białą farbą lub specjalistycznym olejem. Najczęściej spotyka się, surowe w formie, deski podłogowe, z widocznym rysunkiem słojów. Coraz popularniejsze staje się także wykorzystanie w pomieszczeniach bielonej cegły.

Co ciekawe, skandynawski wystrój wnętrz posiada trzy, alternatywne, odmiany:

  • styl fiński, który charakteryzuje skontrastowanie czerni z bielą oraz geometryczne formy;
  • styl duński, nazywany też romantycznym, który kładzie nacisk na pastelową kolorystykę, zwłaszcza róż i błękit;
  • styl szwedzki, oszczędny w formie, który za główny element dekoracyjny obiera drewno.

Przestrzeń, światło, natura, funkcjonalność

Styl skandynawski zachwyca swoją prostotą i naturalnością. Promuje zamiłowanie do bieli i minimalizmu, które wprowadzają harmonię do każdego wnętrza. Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego jest optyczne powiększanie mieszkalnej przestrzeni poprzez rozjaśnianie jej jasnymi barwami. Biel rozprasza światło, powiększając optycznie wnętrza. Oprócz tej dominującej barwy, styl skandynawski lubi także rozmaite szarości, kolor ecru oraz nawiązujący do morza i nieba chłodny błękit.

Jaką dekorację wybrać?

Skandynawski wystrój wnętrz urzeka nieskomplikowaną formą i prostotą. Zastosowanie jakiekolwiek dekoracji powinno być niewymuszone, zapomnij więc o wymyślnych i awangardowych ozdobach.

Tekstylia są wykorzystywane praktycznie w każdej aranżacji i to one nadają mieszkaniu charakter. Czasem najprostszym sposobem odświeżenia wystroju mieszkania jest ich wymiana. Kierując się zasadami skandynawskiego wystroju wnętrz, być może nie zaszalejesz przy wyborze koloru ścian, możesz za to dać się ponieść fantazji dobierając dodatki. To właśnie na poduszkach, pościeli, zasłonach, naczyniach, czy dekoracjach ściennych dopuszczalne są odważniejsze kolory. Na tkaninach mogą widnieć zarówno dekoracyjne motywy roślinne, jak i wyraziste desenie i kolorystyka.

Skandynawowie uwielbiają także naturalne materiały. W ich aranżacjach królują surowe tkaniny – bawełna, wełna, juta, len. Jeśli chodzi o umeblowanie, prym wiodą meble o geometrycznych i opływowych kształtach, utrzymane w jasnej kolorystyce. Charakterystycznym dla stylu zabiegiem jest także bielenie mebli. Również na sofach i fotelach przeważają jasne odcienie tapicerki.

Oświetlenie również powinno nawiązywać swoją formą do minimalizmu. W aranżacjach wykorzystuje się najczęściej lampy z abażurami wykonanymi z metalu, stali, szkła, lub papieru. Typowe dla skandynawskiego wystroju wnętrz jest rezygnowanie z ciężkich i ciemnych zasłon oraz wszelkiego rodzaju okiennych ozdób. Dostęp do naturalnego światła powinien być niczym nieograniczony. Kolejną charakterystyczną cechą skandynawskiego wystroju wnętrz jest eksponowanie ramek, którymi dekoruje się nie tylko ściany, ale również meble czy, specjalnie do tego przygotowane, listwy.

Mniej znaczy więcej

Przez wzgląd na funkcjonalność, we wnętrzach stylizowanych na styl skandynawski wszystko ma swoje miejsce, a pomieszczenia są schludne i estetycznie zaaranżowane. Pozbawione zbędnej ornamentyki elementy wyposażenia aranżacji są przede wszystkim użyteczne. Chcąc uzyskać wnętrze w skandynawskiej konwencji, należy być zachowawczym w kwestii ekstrawaganckich dodatków. Nie trzeba się także obawiać, że dominująca biel sprawi, że wnętrze będzie zimne i odpychające. Rozstrzygające jest w tym wypadku ocieplenie go przytulnymi tekstyliami i subtelnymi dekoracjami.

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób poddać swoje wnętrze skandynawskiej metamorfozie, w sieci znajdziesz niezliczoną ilość przykładów. Zainspiruj się już teraz!

Skandynawski wystrój wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.