Duża, biała kuchnia w stylu rustkalnym, wiejskim z drewnianymi meblami

Moda ulega ciągłym zmianom ? i to nie tylko ta, która dotyczy trendów odzieżowych, fryzjerskich czy tych w makijażu. Okazuje się, że również wyposażenie domu i aranżacja wnętrz ? choć, oczywiście zależne w całości od naszego gustu i zasobów finansowych, nie są jednak zupełnie wolne od wpływu aktualnie lansowanych trendów w tej dziedzinie. Jeszcze całkiem niedawno architekci promowali głównie nowoczesny minimalizm, a wnętrza domów i ich kuchnie, przypominały chłodne, sterylne laboratoria, pełne metalu i szkła. Od jakiegoś czasu jednak, nastąpił wyraźny zwrot ku wnętrzom przytulnym i swojskim, w szlachetny sposób. Wśród dominujących trendów da się również zauważyć rosnącą popularność stylu rustykalnego, prowansalskiego i skandynawskiego. Co charakteryzuje każdy z nich? Jak stworzyć każdy z nich we własnej, prywatnej przestrzeni do życia? Na te pytania odpowiedź poznacie poniżej.

Styl rustykalny

Charakteryzuje go zwrot w kierunku prostoty i naturalnych, bezpretensjonalnych rozwiązań. Ociepla wnętrze i wprowadza do niego sielankową atmosferę, a to głównie za sprawą dominujących na ścianach pasteli, niewielkich mebli o prostych kształtach, dodatkowo przetartych, zabejcowanych czy ługowanych na kolor, który różni się od naturalnej barwy przedmiotu. Najczęściej wybierane są rozmyte błękity, morska zieleń, a także biel wraz z towarzyszącymi im wzorami, kratami, paskami a także elementami roślinnymi. We wnętrzach rustykalnych największą rolę odgrywa drewno ? szczególnie wykorzystanie belek stropowych, użytych choćby w charakterze dekoracji, niekoniecznie jako element konstrukcji, a także drewniane podłogi. Dla osiągnięcia zamierzonego efektu należy się upewnić, że drewno wygląda staro, a nawet nieco surowo ? wszelkie niedoskonałości, wypukłości, przebarwienia i sęki, są jak najbardziej pożądane. Inne materiały, które można z powodzeniem wykorzystać przy aranżowaniu wnętrz na styl rustykalny, to kute żelazo, ceramika, miedź i ? co najważniejsze, kamień, głównie piaskowiec. Meble powinny być masywne, drewniane, rzeźbione, z zachowaną barwą drewna, lub rysunkiem jego słojów. Do malowania ich używamy zatem bezbarwnego, matowego lakieru lub bejcy. Poleca się kreatywność przy wykorzystywaniu mebli, nie zawsze w zgodzie z pierwotnym przeznaczeniem ? na przykład, drewniana skrzynia na bibeloty, z zamykanym wiekiem, w nowej odsłonie może z łatwością służyć za stolik do kawy. Nie można również zapomnieć o pokryciu ścian pastelowymi kolorami, jak zieleń, błękit czy naturalne odcienie drewna. Jeśli chcecie, żeby ściany pozostały białe ? niech wyglądają na jedynie pobielone, zaś warstwa kryjącego je tynku nie musi być gładka i równa. Ważne, żeby nie przytłaczały wnętrza, tworząc ciekawy i miły dla oka kontrast z drewnianymi meblami. Wreszcie ? kuchnia, bijące serce każdego domu! Aranżacja wnętrz kuchennych w stylu rustykalnym opiera się głównie na wykorzystaniu ceglanych lub kamiennych elementach zabudowy. W centralnej zaś części pomieszczenia, zazwyczaj znajdzie się płyta grzewcza z miedzianym okapem. Dużą rolę w budowaniu rustykalnego klimatu odegrają dodatki: koszyczki na bibeloty, doniczki, pojemniki na przyprawy, półki z cynowymi garnkami i domowe przetwory, zamknięte w słoikach ze staroświeckimi nakrętkami.

Styl prowansalski i skandynawski

Styl prowansalski w wielu aspektach przypomina ? opisany już wyżej ? styl rustykalny. Każdy z nich odwołuje się bowiem do nieco nostalgicznego, sielskiego klimatu wsi i ciepła ogniska domowego. Kolory najczęściej wybierane do aranżacji wnętrz w stylu prowansalskim to żółcie, błękity, łagodne, rozmyte fiolety i kolory typowe dla skał i kamieni. Często ściany przestrzeni mieszkalnych pokrywa się również delikatnymi wzorami kwiatowymi bądź geometrycznymi. Prawdziwą ?kropką nad i? będzie wykorzystanie ozdób i drobiazgów (zwykle fajansowych, kamiennych lub drewnianych), oraz wstawianie w wazony pęków suszonych ziół, które wypełnią mieszkanie subtelnym aromatem. Styl skandynawski, natomiast, bazuje na wykorzystaniu prostoty wzorów i kierowanie się minimalizmem podczas aranżacji wnętrz, które ? zgodnie z założeniem, powinny być funkcjonalne, oświetlone naturalnym, białym światłem i wyposażone przy użyciu materiałów odzyskanych w procesie recyclingu. Być może filozofia przyświecająca tworzeniu tego stylu jest, w pewnym sensie, odzwierciedleniem natury samych Skandynawów, którzy są ogromnie przywiązani do otaczającej ich natury, o którą chcą i potrafią dbać. Typowe, skandynawskie wnętrza to jednocześnie druciane kosze, industrialne lampy, duże, miękkie, kolorowe poduszki czy różnorodne w designie gałki do drzwi. Jest to styl nie tylko piękny, ale i bardzo funkcjonalny. Ponieważ wyposażenie domu i aranżacja wnętrz to proces dość żmudny i oparty na indywidualnych gustach właścicieli, którzy w przyszłości zamierzają w nim zamieszkać, oni sami powinni zdecydować, w jakich przestrzeniach czują się najlepiej. Ten artykuł dostarcza jedynie inspiracji, które ? a taka jest nadzieja autora ? posłużą do zmiany na lepsze.

Znajdź firmy zajmujące się umeblowaniem i aranżacją w serwisie aleo.com

Wyposażenie domu: wybór odpowiedniego stylu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.