altanka ogrodowa
Altanka ogrodowa

Gdy nadchodzą upały, wygodne miejsce w otoczeniu chłodzącej zieleni jest wybawieniem. Zadaszona altana ogrodowa, otoczona drzewami i kwiatami doskonale chłodzi i pozwala odpocząć. Schowamy się w niej przed upałami, w błogim spokoju spędzimy tam wieczór z rodziną, a do wspomnień o porannych śniadaniach w ogrodzie będziemy wracali z rozrzewnieniem przez całą zimę.

Jak zorganizować sobie taki azyl w ogrodzie? Okazuje się, że droga do tego nie jest trudna. Wystarczy dobry projekt konstrukcji, kilka prostych narzędzi, dobrej jakości drewno i nieco zapału. Ułatwieniem będą też sklepy, w których można kupić gotową altankę ogrodową w postaci przygotowanych już części, pociętych i dopasowanych do siebie tak, aby klient mógł sobie wszystko złożyć zgodnie z instrukcją obsługi w kilka godzin.

Ile kosztuje altana?

Ceny altanek ogrodowych – niezależnie od tego, czy budujemy je samodzielnie od podstaw, czy też kupujemy gotowe konstrukcje w sklepach, mają dużą rozpiętość. Najtańsze modele to pawilony ogrodowe, czyli metalowe (aluminiowe) konstrukcje z dachem i ściankami z poliestru dostaniemy w każdym markecie budowlanym. Za modele, zwykle o powierzchni nieprzekraczającej 12 m?, zapłacimy mniej niż 1000 zł. Podobnie ekonomicznie wypadają proste altanki drewniane wsparte na prostym, drewnianym stelażu.

altanka ogrodowa drewniana nesling
Zdj. Efektowna konstrukcja, która z powodzeniem może służyć jako altanka ogrodowa lub jako zadaszenie natarasowe. Model wyposażony jest w zaczepki, na których swobodnie umieścimy zwijane osłony. Koszt zakupu takiej altanki w sklepie nie przekracza 1000 zł. Fot. Ogrodosfera.pl

Nieco droższe są modele złożone, z licznymi zdobieniami, o złożonych dachach. Na cenę końcową składa się także gatunek użytego drewna oraz sposób, w jaki zostało przygotowane do użytku. Im więcej zabiegów pielęgnacyjnych – impregnacji i zabezpieczeń przed szkodnikami oraz działającą wilgocią, tym cena altany będzie wyższa. Najtrwalsze i najdroższe są altany z drewna egzotycznego, a zaraz za nimi altany z akacji, drzewa dębowego lub olchowego. Zdecydowanie tańsze są drewniane altany z drzewa iglastego, z gatunków rodzimych: świerku lub sosny. Wykazują też dostatecznie dobrą jak na nasze polskie warunki klimatyczne trwałość.

altana ogrodowa
Altanka ogrodowa wyposażona w pełną podłogę oraz dach z desek, pokryty gontem bitumicznym. Drewno sosnowe, z którego wykonano altankę, jest strugany czterostronnie, dodatkowo został poddany procesowi szlifowania, następnie frezowano go, a całość dwukrotnie zaimpregnowano drewnochronem. Fot. Ogrodosfera.pl

Szacując koszty, jakie pochłonie budowa altany, należy przemyśleć przede wszystkim kwestię podłoża, jakie należy przygotować. Altany, które z założenia mają być lekkimi, mobilnymi konstrukcjami, które z łatwością przeniesiemy i które bez problemu schowamy na zimę do garażu, zwykle nie wymagają przygotowywania specjalnego podłoża, ani też specjalnego kotwienia konstrukcji w gruncie.

Poniżej na zdjęciu znajduje się przykład takiej altany. Więcej zdjęć modeli altan działkowych tutaj.

altana ewa o lekkiej konstrukcji
Zgrabna, niewielka altanka z drewna sosnowego. Z łatwością urozmaicimy jej wygląd
poprzez dodanie drewnianych kratek na ścianki lub udekorowanie roślinami. Fot. Ogrodosfera.pl

Jeśli jednak marzy nam się model bardziej rozbudowany, w którym chcemy ustawić stół i krzesła, a na ściankach mają zawisnąć balustrady, wówczas dobrze jest przygotować twarde i separujące od wilgoci z gruntu podłoże. Może to być plac wylany betonem lub kostką brukową , tudzież drewniany parkiet.

altana kryta gontem
Altana ogrodowa wyposażona w drewniane, niskie balustrady. Dzięki zastosowaniu stosunkowo dużej ilości słupów wspornikowych, altana wizualnie nabiera lekkości. altana została zaprojektowana w taki sposób, że każda ze ścian umożliwia wejście do środka. Solidny, rozbudowany dach doskonale ochrania przed słońcem i osłania przed wiatrem. Fot. Ogrodosfera.pl

Wszelkiego rodzaju drewno nie może mieć nigdy bezpośredniej styczności z podłożem. Dlatego podłogę należy wyłożyć na legarach, które powinny stanąć na betonowych bloczkach. W przypadku altany o drewnianych słupach, pozbawionej podłogi, belki powinny być wyposażone na swoich końcach w metalowe kotwy, które uniemożliwią całej konstrukcji spijania wilgoci z podłoża.
Jeśli problem niszczącej wilgoci mocno nas zniechęca, warto rozejrzeć się za altanami, których konstrukcja wykonana jest z żeliwa, aluminium lub z plastiku, ewentualnie z kamienia. O ile trudno znaleźć gotowe modele kamienne w marketach, to już modele aluminiowe, za całkiem niewielkie sumy, znajdziemy niemal wszędzie, a ich uroda najczęściej nie pozwala przejść obojętnie. Dotyczy to szczególnie konstrukcji z pięknymi, jasnymi tkaninami. W wyobraźni staje nam powiewająca śnieżnobiała zasłona i pięknie oświetlone świeczkami lub lampionami wnętrze, wyposażone w wygodne meble wypoczynkowe. Zaleca się tutaj jednak dozę realizmu. Tego typu altany wyglądają dobrze tylko w ściśle określonym otoczeniu: nad basenem, obok zadbanych domów, na pięknie utrzymanych tarasach. Niekoniecznie odnajdą się w ogrodzie, który ze względu na przykład na nieukończony charakter przypomina bardziej plac budowy. Niekoniecznie też sprzyjać będzie otoczenie foliaka lub niekontrolowanie rozmnożonych zarośli.

altana metalowa
Altanka ogrodowa z metalowym stelażem, z zadaszeniem wykonanym z całkowicie nieprzemakalnego poliwęglanu. Fot. Ogrodosfera.pl

Altana nie tylko do relaksu

Altana może przydać się nie tylko jako miejsce relaksu, ale też będzie to doskonały schowek dla narzędzi ogrodowych lub miejsce do przechowywania kosiarki, rowerów lub po prostu jako zadaszony warsztat majsterkowicza. Przy tego typu zastosowaniu, przydatne będzie mocne podłoże: wylewka betonowa lub kostka brukowa (którą w dzisiejszych czasach układa się błyskawicznie i przy nakładzie znikomych kosztów). Przesadzając kwiaty pod zadaszeniem lub majsterkując na stole narzędziowym, będziemy doceniali wszelkie osłony przed wiatrem. Dlatego altany tego typu powinny być wyposażone w ścianki lub kratki obrośnięte roślinami o gęstym listowiu.

Rozbudowujemy altanę

Na szczęście, budując altanę, niekoniecznie musimy wiedzieć od początku jakie będzie jej przeznaczenie. Jest to zwykle na tyle niezobowiązująca konstrukcja, że z łatwością przemienimy ją nawet na niewielki domek ogrodowy. Wiele jest historii ogrodników, którzy rozpoczynając od altany, tworzyli stopniowo całkiem udane oranżerie, dobudowując do altany oszklone ściany i dodając do wszystkiego drzwi. Jeśli konstrukcja na to pozwala, w środku można zainstalować z czasem antresolę, na której można urządzić niezwykle przytulne posłanie. Altana może zostać też wzbogacona o kamienne palenisko, wówczas będzie służyła jako wdzięczne miejsce spotkań przy grillowanych smakołykach. Tutaj jednak trzeba zadbać o dobrą wentylację – dwupoziomowy dach z wywietrznikiem jest koniecznością.

altana duża
Model odpowiedni dla amatorów grillowania. Dzięki wywietrznikowi,
pod altaną może stanąć rozległe palenisko lub grill. Fot. Ogrodosfera.pl

Kolejny pomysł to zaangażowanie altany do naszej pasji ogrodniczej. Duża ilość kwiatów ozdabiających każdy kąt altany utworzy z niej przyjemny ogrodowy zakątek, który niesamowicie ozdabia przestrzeń. Z pomocą przyjdą skrzynki kwiatowe, moduły do tworzenia ogrodów wertykalnych i ozdobne doniczki. Urządzając taką kwiatową altanę, zwróćmy szczególną uwagę na dobór kwiatów: nie mogą to być gatunki wydzielające intensywnie wonie, bo – o ile będą występowały w większych ilościach – mogą sprawić, że przebywanie wewnątrz będzie męczące.

Na koniec pamiętajmy: niezależnie od tego, jak piękną altankę wybierzemy, warto sprawić, aby przede wszystkim pasowała do otoczenia, w którym się znajdzie. Odpowiednio skomponowana z roślinami, dobrze skomunikowana, zlokalizowana w dogodnym rejonie ogrodu. Taka, z której rozpościera się najlepszy widok i oddalona od hałaśliwych, ruchliwych dróg. Tylko wtedy spędzanie czasu w altanie będzie przynosiło nam przyjemność.

Sprawdź na filmie, jak składa się altankę przeznaczoną do samodzielnego montażu:

Kilka słów o altankach ogrodowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.