Mozaika do łazienki, płytki łazienkowe Kolekcja Secret/Edeno - Paradyż Ceramika
Mozaika do łazienki, płytki łazienkowe Kolekcja Secret/Edeno – Paradyż Ceramika
paradyz.com

Mozaika, ze względu na swój atrakcyjny wygląd, cieszy się ogromną popularnością. Wykorzystywana jest jako materiał wykończeniowy głównie w kuchniach i łazienkach, gdzie pełni rolę przede wszystkim dekoracyjną, ale nie tylko. Mozaiki dostępne są w różnych kolorach, stylach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można bez problemu dobrać odpowiednią do swojej łazienki.

Mozaika, w historii sztuki, funkcjonuje już od wieków. Dziś te małe ozdobne ceramiczne lub szklane kwadraciki (i nie tylko), święcą triumfy w wystrojach łazienek. Mozaiki mogą być matowe, błyszczące lub mieszane, prasowane i cięte. Właściwie dobrane ozdabiają łazienki w stylu antycznym, rustykalnym, nowoczesnym, a nawet glamour. Mozaika łazienkowa w magiczny wręcz sposób potrafi odmienić charakter wnętrza. Jest więc doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce uzyskać we wnętrzu ciekawy klimat, a także wdzięcznym materiałem w przypadku łazienek trudnych, o małych powierzchniach czy ulokowanych na poddaszach ze skosami.

Kąpiel w blasku migoczących świateł

Jeśli chcemy, aby każdej naszej kąpieli towarzyszył magiczny klimat, doskonałym rozwiązaniem będzie mozaika w kabinie prysznicowej. Powierzchnia z maleńkich błyszczących i połyskujących płytek w połączeniu ze światłem i wodą stworzy wręcz iluzjonistyczny efekt. Aby go uzyskać, warto wyłożyć mozaiką całe wnętrze strefy prysznicowej. Na pozostałych płaszczyznach łazienki można wtedy położyć bardziej stonowane płytki ceramiczne, bez przesadnych dekoracji oraz w jednolitej kolorystyce, dzięki czemu część prysznicowa będzie się wyróżniać. Pamiętajmy jednak, że wszystkie strefy muszą współgrać ze sobą kolorystycznie.

Mozaika w łazience na poddaszu

Dla pomieszczeń na poddaszu charakterystyczne są skosy, kąty i podcienia. Urządzanie w nich łazienek jest bardzo trudne, a układanie tam płytek to już wręcz wyzwanie, gdyż czasem niewielka pomyłka może doprowadzić do zaburzenia harmonii całego wnętrza. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych zasad, co pozwoli uniknąć popełnienia błędów i sprawi, że nawet w tak trudnym miejscu łazienka będzie naprawdę ładna.

Trzeba mieć świadomość, że obecność skosów i uskoków ściennych ogranicza dopływ światła dziennego do wnętrza pomieszczenia. Do takiej łazienki powinniśmy więc dobrać jasną paletę barw, która rozświetli wnętrze, a nie dodatkowo zaciemni. Dobrym rozwiązaniem będą mozaiki w intensywnych, jaskrawych kolorach, które ożywią małe pomieszczenie.

Jeśli postanowimy ułożyć mozaikę na większych partiach ścian, pamiętajmy, aby przyklejać ją tylko na ścianach okalających. Nigdy nie kładźmy płytek na podsufitowych skosach.

Ważną kwestią będzie także wizualne rozdzielenie strefy ścian od strefy podłóg, poprzez zróżnicowanie pod względem kolorów, wzorów i wielkości płytek. Aby łazienka wyglądała efektownie, nie powinno się wykładać całej jej przestrzeni jedną mozaiką. Jeśli chcemy położyć mozaikę na ścianach, na podłodze połóżmy większe płytki ceramiczne z tej samej kolekcji, które wraz z mozaiką stworzą harmonijną całość, a jednocześnie wyraźnie oddzielą wspomniane wyżej strefy. Najlepiej, jeśli podłoga będzie miała jednolity kolor.

Fragmentaryczne zastosowanie mozaiki w łazience

Jednym z niezwykle efektownych sposobów wykorzystania mozaiki, charakterystycznym dla wnętrz np. eklektycznych i wzorowanych na stylu francuskim, jest stosowanie mozaiki w sposób fragmentaryczny. Tak właśnie możemy ułożyć mozaikę przy umywalce, wzdłuż strefy kąpielowej, nad wanną lub wokół kabiny prysznicowej. Ponadto mozaiką możemy także ozdobić łazienkowe lustro lub użyć jej w charakterze listwy, która otoczy całą łazienkę. Mozaiką można wyłożyć także wklęsłe lub wypukłe elementy architektoniczne naszej łazienki. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Zyskamy interesujący efekt oryginalnej elegancji.

Mozaikowa szachownica na ścianie?

Z pewnością wielu z nas pamięta z dawnych czasów czarno ? białe płytki podłogowe. W niektórych miejscach można spotkać to rozwiązanie nawet dziś. Jeśli interesuje nas łazienka w stylu retro, możemy wykorzystać czerń i biel, ale w postaci mozaiki – na ścianach, natomiast podłogę warto wtedy wyłożyć spokojnymi, białymi płytkami łazienkowymi. W ten sposób powstanie interesujący kontrast. Całość możemy dodatkowo ożywić zdecydowanymi dodatkami, w jaskrawych i wyrazistych kolorach.

Mozaikowe obrazki w łazience

Producenci płytek ceramicznych oferują nam coraz więcej wzorów, kształtów, kolorów i rozmiarów mozaik. Bardziej kreatywne i zdolne osoby mogą pokusić się nawet o ułożenie z małych kwadracików wzorów autorskich, tworząc w ten sposób łazienkę jedyną w swoim rodzaju. Obrazy ułożone z ceramicznych elementów znajdą zastosowanie w pomieszczeniach w różnych stylach ? od romantycznego po nowoczesny. Wystarczy tylko właściwie zaprojektować wzór i dobrać kolorystykę, by nasze dzieło pasowało do całości wystroju.

Mozaika niejedno ma imię

To tylko kilka pomysłów na wykorzystanie atrakcyjnych mozaik dostępnych na rynku. Możliwości jest znacznie więcej. Wszystko zależy od osoby projektującej łazienkę, jak i możliwości architektonicznych, jakie daje nam urządzane przez nas pomieszczenie. Łazienkowe mozaiki można znaleźć na https://sklep.paradyz.com/produkty/plytki–lazienka.

Zastosowanie mozaiki w łazience

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.