Kaloryfery, zwykle, należą do tych najmniej atrakcyjnych elementów wyposażenia naszego domu czy mieszkania. Aby ukryć nieciekawe grzejniki lub je ozdobić możemy wykorzystać osłony, maskownice lub bardziej solidne obudowy.
Osłony, maskownice i obudowy
Zamiast zasłaniać kaloryfer meblami czy długimi firanami można zastosować osłony i maskownice czyli najczęściej perforowane płyty dekoracyjne z ażurowymi wzorami. Posiadają różne kształty i kolory, mogą być jednoelementowe lub składać się z kilku części. Można je montować na uchwyty lub magnesy. Grzejniki możemy zabudować bardziej kompleksowo. W takim przypadku osłony są umieszczone w trwałej i solidnej ramie. Taka obudowa wygląda bardziej okazale.
Z jakich materiałów?
Najczęściej do wyboru posiadamy osłony z PCV, pleksiglasu (szkła akrylowego), szkła hartowanego, drewna, sklejki, płyty MDF czy forniru. Można też dostać maskownice grzejnikowe z maty rattanowej. Obudowy wykonywane są raczej z drewna lub MDF. Mogą składać się także z drewnianej ramy i płyt z innego, lżejszego materiału.
Zalety i wady osłon na grzejniki
Oprócz oczywistej korzyści dekoracyjnej osłonięte kaloryfery są bezpieczniejsze dla dzieci. Chronią je przed oparzeniem lub urazem. Należy zaznaczyć, że stosując obudowę utrudniamy sobie w ten sposób dostęp do grzejnika. Gorzej się go czyści a także odpada wieszanie na nim prania. Jeżeli zdecydujemy się na opisywane w niniejszym artykule rozwiązanie musimy zdawać sobie sprawę, że posiada ono pewną ważną wadę. W zależności od stopnia zabudowania kaloryfera może zmniejszać się jego sprawność grzewcza. Płyta utrudnia rozchodzenie się ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Alternatywnie możemy zrezygnować z zasłaniania i od razu zamontować zdecydowanie ładniejsze, często designerskie grzejniki dekoracyjne.
Hej, osobiście absolutnie zgadzam się z Twoim wpisem !
Bardzo mi miło, dziękuję. 🙂