Urządzanie wnętrz to skomplikowany i często długotrwały proces, w którym znaczącą rolę, poza dobrym projektem, odgrywa budżet. Myli się jednak ten, kto uważa, że bez dużych zasobów nie da się stworzyć ładnej i funkcjonalnej aranżacji. Okazuje się, że w wielu przypadkach można sporo zaoszczędzić. Wystarczy wybierać rozwiązania, które ? pomimo swojego praktycznego aspektu ? wciąż pozostają niedrogie. Dzięki temu stworzenie wystroju pomieszczenia nie pochłonie całych naszych oszczędności. Podpowiadamy, jak przygotować aranżację małej kuchni w tani i sprytny sposób.
Mała kuchnia ? duże wyzwanie
Mała kuchnia w bloku ma szansę stać się niezwykle przytulnym pomieszczeniem, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas w otoczeniu najbliższych. A to za sprawą ograniczonej przestrzeni, dzięki której każde wnętrze staje się bardziej kameralne. Niestety niewielka powierzchnia posiada także swoje wady. Urządzanie małych kuchni wymaga większego zaangażowania, zwłaszcza podczas kompletowania mebli i sprzętów kuchennych, a także ich ustawiania. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki dobrej koncepcji nawet na niewielkiej powierzchni można stworzyć ładną i funkcjonalną kuchnię.
Spore znaczenie w jej aranżacji ma także budżet, którym dysponujemy i który możemy przeznaczyć na ten cel. Jeśli jest on na tyle duży, abyśmy mogli przy jego wykorzystaniu urządzić kuchnię zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, wówczas możemy powiedzieć, że jesteśmy w dobrej sytuacji. Gorzej, jeżeli dysponujemy mocno ograniczoną sumą. Wtedy możemy zostać postawieni przed koniecznością zrezygnowania na przykład z drogich mebli na rzecz płytek podłogowych, które nam się podobają bardziej niż te, które ? choć tańsze ?zdecydowanie odbiegają od naszego ideału. Możemy też poszukać rozwiązań, które pomogą nam urządzić kuchnię tak, jak byśmy tego chcieli pomimo ograniczonego budżetu. Jak to zrobić?
?Tańsze? nie zawsze znaczy ?grosze?
Przyjęło się, że tańsze przedmioty, ubrania, sprzęty są gorsze jakościowo od tych, których cena jest wyższa. Czy tak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że niekoniecznie. My tymczasem, kierując się tą dewizą, często zupełnie niepotrzebnie przepłacamy, podczas gdy interesujące nas rzeczy moglibyśmy nabyć w dużo niższej cenie. Cena danego produktu zależy od bardzo wielu czynników, które nie zawsze przekładają się na jego jakość, jak chociażby marka czy sposób sprzedaży. Przedmioty kupowane w sklepach stacjonarnych zazwyczaj są droższe od tych, które możemy kupić za pośrednictwem sieci. Wynika to m.in z faktu, że koszt utrzymania sklepu stacjonarnego jest zdecydowanie większy niż w przypadku sklepu internetowego. W związku z tym właściciele sklepów online mogą pozwolić sobie na obniżenie cen niektórych produktów. Nie zapominajmy też o promocjach, akcjach rabatowych, przecenach i wyprzedażach, podczas których można kupić meble, sprzęty i dodatki w mocno obniżonych cenach.
Przystępując więc do kompletowania elementów wyposażenia kuchni, warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z ofertami kilku różnych sklepów, co z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić.
W związku z małą ustawnością niewielkich kuchni niektórzy decydują się na zamówienie do niej mebli na wymiar. Choć to rozwiązanie rzeczywiście pozbawia nas trudności w zagospodarowaniu powierzchni kuchni, musimy pamiętać o tym, że nie należy ono do najtańszych. Bardzo często meble, które są produkowane na wymiar, są droższe od tych gotowych, dostępnych w salonach meblowych. Dlatego też, zamiast decydować się na meble na wymiar, warto postarać się dopasować do siebie kolejne elementy zabudowy, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na zakup dodatków, na przykład solidnych pojemników do przechowywania przypraw, dzięki którym nasza kuchnia stanie się jeszcze ładniejsza i bardziej funkcjonalna. Pamiętajmy, że nawet pozornie niewielkie oszczędności w ogólnym rozrachunku mogą zamienić się na całkiem pokaźną sumę. Warto szukać sposobów na zmniejszenie kosztów na każdym poziomie tworzenia aranżacji wnętrza.