Nowoczesne oświetlenie salonu

W większości przypadków w salonie stosujemy jedno główne źródło światła – tak zwane sufitowe. Wymaga to użycia lamp wiszących, dobranych do designu pomieszczenia i jego wielkości. Popularnym rozwiązanie jest także montaż lampy bezpośrednio nad stołem. Warto natomiast wiedzieć, że poza lampami wiszącymi, można zdecydować się także na lampy stojące, reflektorki, kinkiety czy lampy punktowe.

Podział salonu na strefy przy pomocy oświetlenia

Podczas opracowywania projektu salonu wyznacza się różne strefy. Szczególną uwagę należy zwrócić na stół, krzesła, miejsce odpoczynku, w którym znajduje się sofa i telewizor. Może być oczywiście więcej takich stref – wszystko zależy od preferencji. Aby je podświetlić lub przyciemnić, używane jest oświetlenie ogólne, punktowe i dekoracyjne. Planując oświetlenie salonu warto skupić się na natężeniu światła, które w każdej strefie powinno być dobierane indywidualnie.

Obecnie modne jest łączenie kuchni z salonem i często pojawia się pytanie: jakie są sposoby na oświetlenie salonu z aneksem kuchennym? W takim przypadku należy położyć nacisk na stół i wybrać wyrazistą lampę wiszącą, zapewniającą oczekiwany efekt dekoracyjny. Doskonale sprawdzi się tutaj drewniana okrągła lampa wisząca, którą można kupić w najróżniejszych wariantach kolorów i rozmiarów. Szukając lampy do salonu w stylu loft warto zwrócić uwagę na modele lamp betonowych, które zapewnią oczekiwany klimat we wnętrzu.

Lokalne oświetlenie salonu

W celu uwydatnienia niektórych szczegółów wnętrza, w salonie stosowane jest lokalne oświetlenie punktowe. W końcu tutaj najczęściej domownicy czytają książki, spędzają wspólne wieczory i przyjmują gości. Aby przyjemnie było usiąść w strefie rekreacyjnej, potrzebna będzie lampa podłogowa, stołowa lub kinkiety.

Oświetlenie salonu

Kinkiety i reflektorki to doskonały sposób na oświetlenie salonu

Jako element strefowy można wybrać oświetlenie ścienne. Kinkiety nie tylko doskonale realizują przypisaną im funkcję, ale także dodają pomieszczeniu elegancji. Kinkiety umożliwiają skupienie się na kluczowych elementach wewnętrznych: lustrze, kominku, telewizorze. Nie bez znaczenia jest fakt, iż taka lampa oszczędza cenne miejsce.

Ciekawym rozwiązaniem do oświetlenia salonu są kinkiety polskiego producenta Kanlux, należącego do wiodących europejskich firm z sektora oświetleniowego. Oferta skierowana jest do każdego, kto ceni sobie minimalistyczne dodatki do wnętrz. Wykorzystanie subtelnej kolorystyki i szklanego klosza doda salonowi elegancji. Producent ma świadomość, że klasyka nadal cieszy się popularnością, dlatego w swoich oprawach oświetleniowych stawia na ponadczasową stylistykę z elementami nowoczesnego designu. W ten trend świetnie wpisują się oprawy ścienne w postaci reflektorków, które zapewniają swobodną regulację kierunku strumienia światła.

Miękkie i przyćmione boczne światło należy skierować na miejsce, w którym znajduje się telewizor. Natomiast w ciągu dnia takie oprawy oświetleniowe (https://www.kanlux.com/pl/produkty/15610/oprawy-sufitowe) mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

Oświetlenie punktowe w salonie

Do podkreślenia detali wykończeniowych w salonie można wykorzystać oświetlenie punktowe. Małe wpuszczone światła LED są najczęściej używane do sufitów podwieszanych. Ich konstrukcja może pomieścić jedno lub kilka urządzeń. Zapewniają obrót w danym kierunku, a to pozwala uwydatnić wybrany fragment wnętrza.

Oświetlenie punktowe w salonie to oprawa do wbudowania o unikatowej konstrukcji i ciekawym designie. Oprawy punktowe sufitowe z wymiennym źródłem światła cechują się wysokiej jakości wykończeniem, delikatną geometryczną stylistyką i regulacją kąta padania światła.

Inne sposoby oświetlenia salonu

Już od dawna lampa stołowa przestała być wyłącznie wyposażeniem sypialni lub biura. Można wybrać interesującą lampę i umieścić ją na szafce w salonie. Taki przedmiot będzie nie tylko dodatkowym źródłem światła, ale także efektownie ozdobi salon.

Taśmy LED

Do oświetlenia salonu przyda się także podświetlenie do tworzenia efektu cieni, a tym samym nadawania ciekawych kształtów przedmiotom. Dobrze sprawdza się tutaj taśma LED (https://www.kanlux.com/pl/produkty/16230/tasmy-led-i-profile) – dzięki jej elastyczności pozwala równomiernie oświetlić dowolny element w salonie. W pobliżu fotela zaleca się natomiast umieszczenie lampy podłogowej.

Sposoby na oświetlenie salonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.