Rekuperacja ? zasada działania i zalety, energooszczędne rozwiązania, technologie

W dzisiejszych czasach bardzo dużą wagę przykłada się do wdrażania w praktykę energooszczędnych rozwiązań, co wynika z nasilających się w skali globalnej problemów środowiskowych. Jednym z wykorzystywanych w tym obszarze zjawisk jest rekuperacja. Na czym ona polega i jakie wynikają z niej korzyści?

Czym jest rekuperacja?

Mianem rekuperacji jest określane odzyskiwanie energii cieplnej w celu dalszego jej wykorzystywania. Często też mówi się o niej w kategoriach wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki niej możliwe jest zredukowanie strat ciepła, które są spowodowane wentylacją budynku ? w ten sposób można aż o 80 proc. zmniejszyć zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania nawiewanego powietrza.

Warto przy tej sposobności dodać, iż w niektórych przypadkach stosowanie rekuperacji jest obowiązkowe. Ma to miejsce w budynkach:

 • przeznaczonych na pobyt 100 bądź więcej osób, gdy na jedną osobę przypada 20m3/h,
 • w których zachodzi wymiana powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.

Najważniejsze zalety rekuperacji to:

 • realnie odczuwalny komfort klimatyczny będący efektem wymiany ?starego? powietrza na świeże,
 • uzyskanie powietrza odznaczającego się wysoką jakością ? zostaje ono pozbawione rozmaitych zanieczyszczeń, a zawartość w nim dwutlenku węgla stabilizuje się; to istne, ponieważ przeciętne zapotrzebowanie na powietrze dla jednej osoby wynosi ok. 30 kg dziennie,
 • zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku, co jest rezultatem redukcji wydatków na ogrzewanie nawet o 50 proc.; nie trzeba ponadto inwestować w drogie okna z nawiewnikami i mikrowentylacją,
 • rekuperacja jest przyjazna dla środowiska, ponieważ w sposób wtórny wykorzystuje naturalne zasoby, zaś do atmosfery trafiają mniejsze ilości dwutlenku węgla,
 • budynek ma zapewniony na bieżąco dostęp do świeżego powietrza bez ryzyka wychładzania pomieszczeń,
 • budynek uzyskuje korzystniejszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym.

Do czego służą rekuperatory?

W procesie przekazywania energii termicznej z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego zastosowanie znajduje urządzenie, jakim jest rekuperator. To wymiennik ciepła dostępny na rynku w wielu wariantach. Poszczególne rekuperatory różnią się między sobą konstrukcją ? ważne jest zatem to, by odpowiednio dopasować ją do konkretnych potrzeb.

Wyróżnia się rekuperatory:

 • z czynnikiem pośrednim,
 • z ruchomym wypełnieniem,
 • przekazujące energię cieplną przez przegrodę płytową.

Niektóre modele wyposażone są w funkcję odzyskiwania części pary wodnej, która zawarta jest w wydmuchiwanym powietrzu, a następnie przekazywanie jej do nadmuchiwanego powietrza.

Sprawność wentylacji mechanicznej, w której stosuje się wspomniane urządzenie, można podnieść poprzez podłączenie jej do gruntowego wymiennika ciepła zwanego też gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła, którego zadaniem jest unormowanie temperatury powietrza dostarczanego do budynku. W niektórych systemach wentylacyjnych zastosowanie znajduje wielostopniowy odzysk energii cieplnej.

Zobacz też: http://ecowawa.pl/czy-mozna-zastosowac-rekuperacje-w-mieszkaniu-blokowym/

Rekuperacja ? zasada działania i zalety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.