W ostatnich miesiącach nastał trudny czas dla osób chcących kupić mieszkanie na kredyt. Nie dość, że zwiększyła się kwota obowiązkowego wkładu własnego, to jeszcze niedawno wyczerpały się wszystkie środki na 2016 rok w programie ?Mieszkanie dla Młodych?. Co więcej, nowy podatek bankowy uchwalony przez rząd także dołożył swoje.
Rząd uchwalił ustawę, która nakłada na banki obowiązek opłaty podatku zależnie od wysokości posiadanych aktywów. Szacuje się, że ma on dać budżetowi kilka miliardów złotych. Rynek bankowy szybko zareagował na planowany podatek i większość banków wprowadziło zmiany w swojej ofercie kredytowej.
Eksperci przeliczyli, że natychmiast spowodowały one zmniejszenie zdolności kredytowej Polaków, którzy teraz przy takich samych wpływach mogą liczyć na mniejszy kredyt na wymarzone mieszkanie ? zdolność ta spadła o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przykładowo, gdy w zeszłym roku rodzina mogła pozwolić sobie na dwupokojowe mieszkanie, obecnie będzie w stanie kupić jedynie kawalerkę.
Zmiany w kredytach hipotecznych najbardziej dotkną tych, którzy chcą kupować nieruchomości w dużych miastach, na przykład nowe mieszkania w Warszawie, gdzie ceny są na wysokim poziomie w porównaniu z resztą kraju. Nieco lepiej mają się osoby, które chcą zamieszkać w mniejszych miastach, gdzie ceny utrzymują się na niskim poziomie.
Czy wobec tego warto obecnie wnioskować o kredyt? Zasadniczo w sytuacji, gdy potrzebne jest mieszkanie, nie ma innego rozwiązania ? zmiany dotyczące kosztów kredytów, które są konsekwencją prowadzenia podatku bankowego, dotyczą wszystkich nowych umów, dlatego też nie ma już możliwości zwarcia ich na poprzednich warunkach. Nic nie zapowiada także, że banki powrócą do mniejszych opłat.
Oczywiście, można szukać jeszcze oszczędności, na przykład w ramach programu ?Mieszkanie dla Młodych?, ale trzeba pamiętać o tym, że w tym roku dopłaty już się wyczerpały, dlatego też ich uzyskanie możliwe będzie dopiero w przyszłym roku i za dwa lata, czyli w 2017 i 2018. Nie warto przy tym zwlekać, ponieważ rząd nie planuje przedłużenia trwania programu poza 2018 rok.