na-co-zwrocic-uwage-kupujac-mieszkanie-od-kogos

Polska to jeden z tych krajów w Europie, gdzie liczba osób kupujących swoje nieruchomości jest bardzo wysoka. Nadal wolimy mieć ?coś swojego? niż wynajmować mieszkanie. Nie znaczy to, że Polaków interesują tylko inwestycje deweloperskie. Także rynek wtórny jest niezwykle atrakcyjny dla klientów, przede wszystkim ze względu na ceny. Oprócz kwestii formalnych, których w tym artykule nie będziemy poruszać, warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym elementom mieszkania. Jakie cechy są istotne?

Jakość otoczenia to ważny sygnał

Chociaż ?książki nie ocenia się po okładce?, o mieszkaniu można dowiedzieć się dużo, patrząc na elementy takie jak klatka schodowa, czystość podwórka, obecność zieleni. Oczywiście samo wnętrze może być świetnie urządzone, przytulne i spełniające wszystkie twoje wymagania, ale przecież nie tylko jest najważniejsze. Okazuje się z czasem, że dużą rolę odgrywa hałas z ruchliwej ulicy, a brudna klatka jeszcze bardziej odstrasza twoich gości. Myślisz sobie: ?Jakoś się przemęczę?. Oczywiście nie możesz jednak bagatelizować czynników zewnętrznych.

Chodzi jedynie o to, aby twoja inwestycja była jak najbardziej dopasowana do potrzeb. Owszem, możesz znaleźć piękne mieszkanie w dobrej cenie, jednak co się stanie, gdy nie będzie ono odpowiadać twojemu wyobrażeniu o życiu tam. Co ci po mieszkaniu przy ruchliwej ulicy, kiedy zawsze marzyłeś o miejscu do odpoczynku? Choć wydają się to kwestie podstawowe, wielu klientów zmienia zdanie co do inwestycji, jeśli pojawi się tańsza, z pozoru bardziej atrakcyjna alternatywa. Nie daj się również nabrać na chwyty osób sprzedających. Najbardziej typowe jest informowanie o dużej ilości chętnych do zakupu oraz naciskanie na szybkie podjęcie decyzji.

Weź pod uwagę układ mieszkania

Kupowanie mieszkania to nie tylko zwracanie uwagi na metraż poszczególnych pomieszczeń, ale ich rozmieszczenie na planie, co ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności. Nie skreślaj więc od razu kawalerki, ponieważ zdarza się, że jest możliwość stworzenia z niej całkiem przytulnego pokoju z osobną sypialnią. Pomyśl też, gdy oglądasz pozornie duże mieszkanie, za które właściciel chce sporą kwotę, a w rzeczywistości sypialnie są mikroskopijne. Sprawdź koniecznie, na którą stronę świata wychodzą twoje okna. Nie bez powodu tak szybko znikają z rynku mieszkania od strony południowo-zachodniej.

Zwróć uwagę na okna i podłogi

Szczegóły, które są istotne bez względu na to, czy kupujesz mieszkanie z meblami, czy nie, to przede wszystkim podłogi i okna. Są to zarazem elementy, których wymiana kosztuje najwięcej, dlatego trzeba na nie zwracać wyjątkową uwagę. Panele podłogowe może będą wyglądały na pierwszy rzut oka atrakcyjnie, jednak musisz liczyć się z tym, że nie jest najtrwalsze rozwiązanie do mieszkania. Z drugiej strony drewno wydaje się niezwykle solidnym materiałem, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji także łatwo o jego zniszczenie. Zwróć uwagę na stan faktyczny podłóg, a dowiesz się, ile tak naprawdę jest warte mieszkanie.

Ta sama kwestia dotyczy okien, ponieważ oglądający często nie zwracają uwagi na tak podstawową kwestię. Wydaje się, że era drewnianych okien z lufcikiem minęła, a jednak nawet pozornie dobrze wyglądające okna mogą kryć niespodzianki w postaci grzyba, pleśni, zużytych mechanizmów otwierania i zamykania. Ponadto warto zajrzeć jeszcze, co właściwie znajduje się za oknem. Zniszczone kamienice, brudne podwórko, czy plac budowy nie są najbardziej atrakcyjną perspektywą, jeśli chodzi o codzienne widoki, prawda?

W kuchni ważny jest sprzęt

Jeżeli marzy ci się niedrogi remont lub chcesz jak najszybciej przeprowadzić się do swojego wymarzonego mieszkania, sprawdź przede wszystkim sprzęt AGD. Lodówka, piekarnik, zmywarka, mikrofalówka są niezwykle istotne w kuchni. Meble z łatwością wymienisz niewielkim kosztem, ponieważ oferta producentów jest niezwykle szeroka. Sprzęt jest jednak zawsze dość drogi, więc dobrze sprawdzić, kiedy został kupiony i jakie były ewentualne usterki, serwisy.

Warto zwrócić uwagę również na stan rur, dlatego warto wziąć ze sobą osobę, która wychwyci ewentualne niedociągnięcia, zarówno w kuchni, jak i w łazience. Wszyscy dobrze wiemy, że usterki hydrauliczne są trudne do usunięcia i uciążliwe dla właściciela. Warto sprawdzać stan rur, ponieważ może okazać się, że po przeprowadzce zaczną się wizyty sąsiadów, których nieświadomie zalewasz wodą.

Łazienka do przeglądu w całości

Pamiętaj, że łazienka jest najbardziej pracochłonną częścią mieszkania, jeśli chodzi o remont. Brak dostępu do tego pomieszczenia całkowicie destabilizuje życie domowników, więc lepiej jest zwrócić szczególną uwagę nawet na najmniejsze elementy. Na pierwszy ogień idą drzwi prysznicowe i kabina. Nie wystarczy tylko popatrzeć, ale trzeba przede wszystkim testować, czy z łatwością można wejść do środka. Nie ma nic bardziej irytującego od źle funkcjonującego mechanizmu w prysznicu. Drzwi do kabiny prysznicowej powinny mieć również powłokę, która utrudnia pojawienie się zacieków, dlatego warto pytać o takie szczegóły właściciela.

Jeżeli łazienka wydaje się dość mała, dobrze jest zwrócić uwagę na każdy szczegół kabiny. Drzwi prysznicowe przesuwne będą w tym przypadku na pewno dużo wygodniejsze, ponieważ przy wchodzeniu i wychodzeniu użytkownik nie zabiera już i tak małej przestrzeni. Trzeba koniecznie sprawdzić stan brodzika oraz zlokalizować ewentualną obecność pleśni, która czai się w progu i uszczelkach. Na szczęście ten element łazienki nie jest aż tak problematyczny do wymiany, dlatego bez paniki, bo producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach. Sprawdź choćby drzwi prysznicowe KOŁO ze specjalną powłoką Reflex.

W łazience trzeba zwracać szczególną uwagę na elementy takie jak jakość i sposób ułożenia kafelków oraz podłogi. Wymiana jednego elementu w tym pomieszczeniu nie aż tak problematyczna w porównaniu do modyfikacji podłóg czy ścian. Pomogą pytania do właściciela o materiały, jakie zostały użyte i kiedy został wykonany ostatni remont. Pamiętaj, że tylko jak największa wiedza o miejscu, w którym przecież zamieszkasz, może ci pomóc. Łatwiej jest kupić mieszkanie, które na pierwszy rzut oka nie wygląda atrakcyjnie, ale wszelkie zmiany będą szybkie do wykonania, niż to z poważnymi usterkami technicznymi, ale pięknie wyglądające na zewnątrz. To kilka ważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę, kupując mieszkanie od kogoś. Co według was jest jeszcze istotne?

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od kogoś?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.