Łóżko jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej sypialni i powinno uwzględniać styl i charakter osoby, która będzie w nim mieszkać. Dodatkowym parametrem, który musi zostać uwzględniony jest wiek dziecka – inne bowiem łóżko będzie odpowiednie dla 4 latka, a inne dla 14 latka.
Nie mniej ważnym wyborem będzie zakup materaca ? jednak o tym kiedy indziej. Rynek łóżek jest bogaty i bardzo łatwo znaleźć w nim coś dla dziecka w każdym wieku. Należy jednak zwrócić uwagę na powierzchnię pokoju, jego kształt, układ kaloryferów itd. – wszystko to ma znaczenie podczas doboru odpowiedniego projektu.
Warto zwrócić uwagę, że aranżacja pokoju młodzieżowego rządzi się innymi prawami niż w przypadku osób dorosłych. Najważniejszym aspektem jest to by dziecko czuło się „u siebie” – musi mieć miejsce gdzie będzie realizować swoje pasje, uczyć się oraz odpoczywać. Zazwyczaj młodzież kieruje się w stronę nowoczesności więc jeżeli rodzice gustują w klasycznych projektach – lepiej niech pozwolą na wybór łóżka i wszelkiego wyposażenia swojemu dorastającemu dziecku.
Jakie łóżko będzie najlepsze?
Wybierając łóżko do pokoju młodzieżowego niekoniecznie ma się na myśli takie „z materacem”, równie dobrze można wybrać tapczan, wersalkę albo sofę. Coraz popularniejsze wśród młodzieży są łóżka w zabudowie znajdujące się na antresoli. Istnieje także ciekawy trend, który polega na rezygnacji z typowego łóżka i zakupie dwóch „palet”, na których kładzie się bezpośrednio materac – jest to niezwykle modne rozwiązanie, któremu trudno odmówić oryginalności.
Często można spotkać łóżka, które wydają się być tylko dodatkiem do rozbudowanej szafy połączonej w jednej bryle z biurkiem na komputer. Takie rozwiązania są niesamowicie praktyczne i pozwalają znakomicie wykorzystać przestrzeń nawet w relatywnie małym pomieszczeniu (łóżko znajduje się w tym przypadku na „1 piętrze” i dziecko będzie musiało na nie wchodzić przy pomocy drabinki). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by dobrać łóżko o prostej konstrukcji bez tych wszystkich nadbudówek i „dziwnych dodatków” – w tym przypadku warto zwrócić uwagę czy ma ono pojemnik na pościel, czy też nie. Względy praktyczne są w tej kwestii nieubłagane – jeżeli łóżko nie posiada wbudowanych szuflad to pojawią się przestrzenie niewykorzystane, które wraz z upływem czasu będą gromadziły kurz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by je myć itd., jednak zawsze jest to dodatkowy obowiązek i nakład pracy.
Kolejną kwestią jest rozmiar łóżka, a konkretnie powierzchni spania, zazwyczaj wybieranym rozmiarem jest 90/200 cm, przy czym lepszym wyborem wydaje sie 120/200 cm ze względu na większy komfort spania. Każdy rodzic musi sobie zdawać sprawę z kwestii upływu lat i konieczności wymiany mebli gdy pociecha dorasta.
Natomiast jeżeli chodzi o materiały z jakich wykonane powinno być łóżko – tu temat jest otwarty. Można bowiem spotkać konstrukcje metalowe, metalowo-drewniane oraz z litego drewna. Oczywiście te ostatnie wydają się najlepsze ze względu na swoją solidność, stabilność i trwałość. Ich zaletą jest łatwość z jaką wkomponują się w wystrój pomieszczenia.
PODSUMOWANIE
Trudno o jednoznaczne wskazanie, które łóżko będzie najlepsze – jest to bowiem bardzo umowna kwestia i zależy od wielu czynników – konkretnego pomieszczenia, wieku oraz oczekiwań i potrzeb dziecka. Jeżeli uwielbia ono kontrasty i kocha kolory nic nie stoi na przeszkodzie by dodać charakteru za pomocą soczyście kolorowych dodatków takich jak narzuta, pościel czy nawet kolorowy materac.
Źródło grafik: internum.pl
Łóżka do pokoju młodzieżowego:
Źródło grafik: internum.pl
Niedawno byliśmy na etapie szukania odpowiedniego łóżka do nastoletniego syna, syn wybrał sobie nieco większe, rozkładane łóżko. Jest zadowolony 🙂