Kleszcze - jak się zabezpieczyć?
Kleszcze

Wiele chorób, które są przenoszone przez kleszcze, jest bardzo groźna dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego też tak bardzo ważne jest, aby podejmować wszelkie możliwe kroki mające na celu zapobieganie ugryzieniu kleszcza. Jeżeli jednak do tego dojdzie, należy pajęczaka natychmiastowo usunąć z ciała, najlepiej pod okiem specjalisty.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, wśród których są również takie, na które do dnia dzisiejszego nie znaleziono skutecznego lekarstwa. Bytujące w Polsce gatunki kleszczy przenoszą przede wszystkim choroby takie jak:

  • borelioza z Lyme,
  • anaplazmoza,
  • bartoneloza,
  • gorączka Q,
  • tularemia,
  • kleszczowe zapalenia mózgu,
  • babeszjoza.

Szczególnie groźną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu, tym bardziej że w swojej początkowej fazie przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów. Zbyt późno wykryta może doprowadzić do poważnych powikłań neurologicznych i psychicznych. Leczenie i rehabilitacja kleszczowego zapalenia mózgu w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka lat.

Kolejną poważną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza, która często ze względu na podobne charakterystyczne objawy mylona jest z grypą. Dopiero po jakimś czasie mogą wystąpić silne dreszcze, wysoka gorączka, poty, ociężałość, dolegliwości stawowe, skurcze mięśni, kołatanie serca, skoki ciśnienia, a w skrajnych przypadkach pojawiają się objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, może dojść również do zapalenia mięśnia sercowego.

Najlepsze rozwiązanie do ochrony przed kleszczami

Obecnie na rynku można znaleźć ogrom produktów, które według zapewnień producentów mają chronić przed kleszczami i konsekwencjami wynikającymi z ugryzienia przez pajęczaka. Choć wybór środków na kleszcze jest tak duży, nie oznacza to jednak, że każdy preparat będzie się charakteryzował wysoką ochroną. Dodatkowo wiele z nich ma skład oparty na szkodliwych substancjach chemicznych, które mogą negatywnie oddziaływać na skórę i zdrowie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem są środki na kleszcze oparte na naturalnym składzie. Bardzo dobrym przykładem może być tu środek ONE SHOT NATURAL, który nie tylko tworzy efektywnie działającą barierę pomiędzy kleszczem a człowiekiem, ale również chroni przed wieloma innymi insektami.

Posiadacze ogrodów powinni stosować dobrej jakości repelenty, które pomogą w pozbyciu się kleszczy. Dobrym rozwiązaniem będą preparaty na kleszcze o przedłużonym działaniu (nawet do 3 miesięcy) takie jak KILLER LIQUID. Środek likwiduje nie tylko kleszcze, ale i uciążliwe komary, często zakłócające spokojny wypoczynek w ogrodzie.

Co jeszcze poza specjalnymi preparatami odstrasza kleszcze?

Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą działać na kleszcze odstraszająco. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wiele z nich jest dość skutecznych, jednak warto dla zwiększenia ochrony stosować je w połączeniu ze specjalistycznymi preparatami. Jakie domowe środki mogą działać odstraszająco na klesze? To przede wszystkim:

  • zioła takie jak mięta pieprzowa, szałwia, suszona lawenda, rozmaryn, tymianek, melisa lekarska, geranium czy suszony eukaliptus;
  • olejki zapachowe – goździkowy, cytronelowy, tymiankowy, szałwiowy olejek z drzewa herbacianego czy z trawy cytrynowej;
  • maści rozgrzewające, szczególnie te, które zawierają w swoim składzie spore ilości olejku eukaliptusowego, rozmarynowego, balsamu peruwiański i kamfory.

W profilaktyce, która ma chronić przez atakiem kleszcza ważne jest stosowanie odpowiedniej odzieży, szczególnie na obszarach najbardziej zagrożonych występowaniem znacznej ilości tych pajęczaków. Najlepiej sprawdzą się długie spornie i bluzy oraz kryte buty. Warto zadawać sobie sprawę z tego, że panująca powszechnie opinia mówiąca o tym, że kleszcze spadają z drzew, jest błędna. Bytują przede wszystkim na ziemi, w szczególności w wysokich i bujnych trawach, gdzie bez większych problemów przy nadarzającej się okazji przyczepiają się do skóry lub ubrania.

Artykuł powstał we współpracy z https://oneshot.pl/srodek-na-kleszcze/

Kleszcze – jak się zabezpieczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.