Jaka farba do łazienki biała łazienka

Łazienka należy do tzw. trudnych pomieszczeń, w których występują specyficzne zagrożenia. Najważniejszym z nich jest wilgoć, która utrzymuje się nawet przy sprawnej wentylacji. Dlatego, decydując się na pokrycie ścian w łazience farbą, należy zwrócić uwagę na jej odpowiedni dobór.

Polacy mają swoje preferencje, jeśli chodzi o kolorystykę łazienek. Jeszcze do niedawna dominowały w nich biele, potem brązy. Ostatnio jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się kolor szary. Ta barwa stała się ulubioną w polskich pokojach i salonach, a obecnie jest coraz częściej spotykana także w łazienkach. Wiele osób, szczególnie w miastach, decyduje się także na użycie w łazience różnych odcieni zieleni, co eksperci tłumaczą tęsknotą za przyrodą. Bez względu na to, jaki kolor zostanie wybrany do wystroju łazienki, najważniejszą kwestią jest wybranie odpowiedniej do takiego wnętrza farby. Musimy przy tym uwzględnić występujące tam niekorzystne warunki.

Zagrożenia dla ścian łazienki

Największym problemem w łazience jest oczywiście wilgoć ? ściany są tutaj często narażone na kontakt z wodą. Jeśli dodamy do tego podwyższoną temperaturę i oddziaływanie pary wodnej (np. w czasie kąpieli lub brania prysznica), powstaje mikroklimat idealny do rozwoju bakterii i grzybów. Do tego dołożyć możemy zachlapania ścian ? istnieje zatem niebezpieczeństwo, że naniesiona na powierzchnię farba może zostać zmyta przy wycieraniu. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich materiałów na okładzinę ścian. Dużą popularnością cieszą się płytki ceramiczne różnego kształtu, koloru i wielkości. To idealne rozwiązanie tam, gdzie ściana narażona jest na bezpośrednie zachlapanie, jednak taki materiał nie zawsze musi pasować do koncepcji aranżacji łazienki. W przypadku wielu projektów najlepszym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie ścian. Należy jednak wtedy bardzo starannie dobrać farbę ? musi być bezwzględnie przystosowana do warunków, jakie panują w łazience.

Czym powinna charakteryzować się farba do łazienki?

Właściwy dobór farby do łazienki ma kluczowe znaczenie. Renomowani producenci proponują nawet specjalne produkty dedykowane takim pomieszczeniom (np. MAGNAT Łazienka lub Śnieżka Kuchnia-łazienka). Tego rodzaju farba jest często ceramiczna, posiada specjalny skład ? zawiera substancje o właściwościach hydrofobowych. To oznacza, że farba jest odporna na wilgoć. Warto zwrócić uwagę, czy dana farba posiada domieszkę srebra, które wraz z innymi substancjami aktywnymi skutecznie chroni ścianę przed rozwojem bakterii i grzybów. Oczywiste jest, że w łazience należy położyć farbę, która jest odporna na zmywanie i na środki dezynfekujące, dzięki czemu będzie można przecierać mokre ściany bez obawy, że stracą kolor. Jeśli farba będzie się dodatkowo charakteryzowała brakiem absorpcji zabrudzeń (plamoodpornością), łatwiej będzie zadbać o czystość pomieszczenia. Warto dodać, że farby przystosowane do takich pomieszczeń, jak łazienki, często dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej, ponieważ obok funkcji ochronnych, mają także znaczenie dekoracyjne.

Farby dedykowane ?trudnym? pomieszczeniom, do których należy łazienka, powstają często z wykorzystaniem najnowszych technologii, a ich skuteczność jest poparta wieloletnimi badaniami. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego składu, takie farby nie tylko skutecznie kryją ściany i nadają im piękny kolor, ale przede wszystkim tworzą prawdziwą barierę ochronną, która niezawodnie izoluje grzyby i ogranicza namnażanie się patogenów. Nowoczesne farby mogą być zatem bez problemu stosowane nawet w ?mokrych? pomieszczeniach. Tym samym inwestor zyskuje większe możliwości aranżacyjne.

Jaka farba do Twojej łazienki?
Tagi:

Komentarz do “Jaka farba do Twojej łazienki?

  • 8 maja 2021 z 19:19
    Permalink

    Farba do łazienki powinna być odporna na szorowanie i zawierać nanosrebro by nie rozwinął się grzyb

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.