Duża kuchnia nowoczesna: biało-czarna, luksusowa lecz przytulna. Z drewnianym blatem oraz ciemnym stołem.
Materiał własny: Salony Agata

Duża kuchnia to marzenie wszystkich miłośników gotowania. Oznacza większą przestrzeń, więcej miejsca do przygotowywania posiłków i przechowywania rzeczy oraz możliwość posiadania większej ilości nowoczesnych urządzeń. Co zrobić, aby tak duże pomieszczenie wyglądało przytulnie?

Zalety dużej kuchni

Duża, przestronna kuchnia ma mnóstwo zalet: jest wygodna, funkcjonalna i prezentuje się stylowo. Projektując ją powinniśmy jedynie pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu poszczególnych stref roboczych. Odległości między sprzętami, przemyślana kolejność urządzeń ? zachowanie podstawowych zasad ergonomii sprawi, że w naszej kuchni podczas przygotowywania potraw nie będziemy musieli pokonywać zbędnych odległości.

Duża kuchnia stwarza także wiele możliwości aranżacji. Z łatwością wygospodarujemy w niej miejsce na wyspę albo kącik jadalniany, tworząc przestrzeń, które sprzyja spędzaniu czasu w większym gronie i integracji rodziny.

Przytulna kuchnia krok po kroku

Wymarzona kuchnia: przytulna, jasna, ciepła. Wyspa, stolik, oraz blat i płytki mozaika.
Materiał własny: Salony Agata

Często okazuje się jednak, że wymarzona kuchnia wygląda mało przytulnie, co nie zachęca do przebywania w niej.

Z reguły to mniejsze pomieszczenia sprawiają wrażenie bardziej nastrojowych. W większych trzeba natomiast tę przytulność wykreować, dlatego tak ważne jest także odpowiednie urządzenie kuchni ? dobór kolorystyki, dodatków, skupienie się na detalach.

W poszukiwaniu inspiracji oglądasz przeróżne aranżacje kuchni w czasopismach wnętrzarskich i na stronach internetowych, zachwycając się poszczególnymi rozwiązaniami? Podpowiadamy, co sprawia, że nawet największa i najbardziej surowa kuchnia zamienia się w oazę ciepła i przytulności.

Drewno

Drewno to jeden z najlepszych sposobów na dodanie wnętrzu przytulności. W kuchni idealnie sprawdzi się drewniany blat, ale też stół czy krzesła. Ciepły odcień drewna jest ponadczasowy i uniwersalny ? pasuje zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i tych bardziej klasycznych, ponadto świetnie współgra z każdym kolorem i materiałem.

Barwy

Odpowiednio dobrane kolory optycznie ocieplają wnętrze, sprawiają też, że pomieszczenie wydaje się nieco mniejsze niż w rzeczywistości, a tym samym bardziej przytulne. Postaw więc na duże powierzchnie (meble, ściany) w ciepłych barwach.

Oświetlenie

Światło także buduje przytulny klimat wnętrza. Nie tylko modelując przestrzeń, lecz także wpływając bezpośrednio na nasze samopoczucie. Zdecyduj się na oświetlenie o ciepłej barwie. Poza główną lampą pomyśl też o zróżnicowanym oświetleniu punktowym. Świetnym rozwiązaniem jest również oświetlenie podszafkowe, np. w formie listwy ledowej ? podświetla blat roboczy, ułatwiając przygotowanie posiłku, a przy tym tworzy przyjemną i przytulną atmosferę.

Tekstylia i dodatki

Dodatki to najlepszy sposób na podkreślenie aranżacji, nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru oraz na jego szybką metamorfozę. Pomogą Ci także stworzyć przytulny wystrój kuchni. Są tutaj tak samo ważne jak w innych pomieszczeniach. Na jakie dodatki do kuchni warto postawić?

  • Barwne naczynia: naczynia chowane w szafkach to już przeszłość. Teraz im bardziej są wyeksponowane ? na otwartych półkach albo za szklanymi frontami ? tym lepiej. Powinny być dopasowane kolorystycznie do innych elementów wystroju, mogą posiadać ciekawe wzory i napisy. Możliwości jest mnóstwo. Kubki, filiżanki, miseczki, talerze ? znajdź dla nich odpowiednie miejsce, aby przykuwały uwagę.
  • Zioła w doniczkach: taki domowy ogródek to nie tylko doskonała alternatywa dla tradycyjnych kwiatów w kuchni. Zioła są niezwykle aromatyczne, wprowadzają świeżość i zachęcają do gotowania. Dzięki nim każda potrawa nabierze wyjątkowego smaku.
  • Pudełka do przechowywania i puszki: kolorowe pojemniki, puszki na kawę, herbatę i cukier, pudełko na łakocie, słoiki z przyprawami ? to właśnie takie detale decydują o charakterze przestrzeni.
  • Chodnik: to jeden z tych elementów, które potrafią ekspresowo odmienić wystrój wnętrza. Niewielki chodnik o ciekawym wzorze będzie nie tylko ozdobą kuchni ? zapewni komfort podczas przygotowywania posiłków i ochroni podłogę przed zabrudzeniem czy nawet zniszczeniem.
  • Stół: wygląd stołu jest niezwykle waży. Obrus, wazon z kwiatami, serwetki albo podkładki natychmiast stworzą przytulną, pełną domowego ciepła atmosferę. Pamiętaj też o krzesłach ? umieść na nich miękkie poduszki albo niezwykle modne ostatnio futrzane narzutki.
  • Obrazki i plakaty: dopasowane do ogólnej stylistyki kuchni (np. retro albo bardziej nowoczesne czy minimalistyczne) pomogą Ci zagospodarować pustą przestrzeń ścian.

Jak uczynić dużą kuchnię przytulną i nadać jej indywidualny charakter?

Komentarz do “Jak uczynić dużą kuchnię przytulną i nadać jej indywidualny charakter?

  • 14 kwietnia 2017 z 11:52
    Permalink

    W dużej kuchni łatwo popełnić podstawowy błąd – daleko pomiędzy lodówką, zlewem, blatem, kuchenką. Kiedy się przyzwyczajamy, to wydaje nam się, że wszystko w porządku. Ponieważ przyzwyczailiśmy się. Jednak warto tworzyć nowy dom z głową i w dużych kuchniach również dbać o komfort a nie tylko o przestrzeń wypełnioną.

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.