Jak zamontować szklane drzwi przesuwne naścienne lub kasetowe na balkon, taras - dekoori.pl
Szklane drzwi przesuwne na balkon, taras

Drzwi przesuwne to znaczna oszczędność miejsca, która przyda się zwłaszcza w niewielkich domach i mieszkaniach w bloku. Doskonale nadadzą się do zastąpienia tradycyjnych drzwi, lub też jako element szafy wnękowej. Tego typu drzwi mogą przemieszczać się wzdłuż ściany bądź chować w jej wnętrzu. Zobacz, czym różnią się te dwa rozwiązania i gdzie najlepiej je stosować.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Istnieją dwa rodzaje drzwi przesuwnych: system naścienny oraz system kasetowy. Pierwszy jest zdecydowanie prostszy w montażu. Szyna, po której przesuwa się skrzydło, zainstalowana jest na powierzchni ściany. System naścienny nie wymaga wcześniejszego planowania, można go zamontować w dowolnej chwili. Należy jednak pamiętać, że ściana, wzdłuż której przesuwają się drzwi, nie może zostać w żaden sposób zagospodarowana. Drugi system wymaga wcześniejszego przemyślenia, ponieważ kaseta montowana jest w ścianie już na etapie budowy. System kasetowy składa się z metalowej szyny oraz kasety umieszczonej w ściance działowej, do której wsuwane są drzwi w momencie ich otwierania. Dzięki temu skrzydło nie zabiera miejsca w pomieszczeniu i nie jest widoczne. Przestrzeń wzdłuż ściany można zabudować, co nie było możliwe w przypadku systemu naściennego. Niezależnie od tego, który z systemów wybierzemy, spotkamy się z takimi częściami składowymi jak szyna, wózek, ograniczniki wychylenia i otwarcia. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, by wszystkie te elementy były dostosowane do wybranego przez nas skrzydła pod względem maksymalnego ciężaru.

Drzwi do pomieszczeń

Drzwi przesuwne to doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca w niewielkich domach i mieszkaniach – świetnie sprawdzą się w wąskich przedpokojach, w których otwarcie jednych drzwi uchylnych mogłoby utrudnić dostęp do innego pomieszczenia lub zablokować sprawną komunikację (czy też, w skrajnej sytuacji, w ogóle uniemożliwić poruszanie się po przedpokoju). Jest to świetne rozwiązanie w przypadku otworów drzwiowych usytuowanych w kącie pokoju. Drzwi uchylne otwierane w stronę ściany mogłyby obijać się o jej powierzchnię uszkadzając tynk, z kolei skrzydło otwierane w przeciwną stronę utrudniałoby przejście. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej zamontować drzwi przesuwne. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku otworu wejściowego zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie szafy wnękowej. Otwarte drzwi uchylne blokowałyby dostęp do szafy; drzwi przesuwne nie będą stanowiły żadnej bariery. Oprócz znaczenia funkcjonalnego, systemy przesuwne mają także niezaprzeczalne walory estetyczne. Skrzydła przesuwne o dużej powierzchni wykorzystać można jako kurtynę odgradzającą przestrzeń sypialną od salonu, czy też oddzielającą strefę kuchenną od jadalni.

Szafy i zabudowa wnęk

System przesuwny doskonale sprawdzi się także jako element zabudowy wnęk. To świetne rozwiązanie w przypadku garderoby przylegającej do sypialni. Za pomocą drzwi przesuwnych z łatwością ukryjemy zawartość szafy, gwarantując sobie jednak łatwy i szybki dostęp do jej zakamarków. Rozwiązanie to dobrze sprawdzi się także w spiżarni.

Drzwi przesuwne to eleganckie i praktyczne rozwiązanie w małych domach i mieszkaniach. Świetnie sprawdzą się zarówno jako wejście do pomieszczenia, jak i jako element szafy czy schowka.

Gdzie warto zamontować drzwi przesuwne?
Tagi:

Komentarzy do 5 thoughts on “Gdzie warto zamontować drzwi przesuwne?

 • 29 lutego 2016 z 10:13
  Permalink

  Montaż takich drzwi gwarantuje dużo światła przez co wnętrze wydaje się jeszcze większe!

  Powtórz
 • 31 stycznia 2016 z 16:20
  Permalink

  Bez dobrego montażu, to cała idea takich drzwi nie ma sensu oraz nie ma radości z ich korzystania.

  Powtórz
 • 24 stycznia 2016 z 12:17
  Permalink

  montujac takie drzwi nalezy pamietac o dobrej ekipie remontowej ktora zapewni dobry montaz

  Powtórz
  • 5 października 2020 z 10:50
   Permalink

   Dobra ekipa to podstawa. 🙂

   Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.