Malowanie to szybki i niedrogi sposób na odświeżenie wyglądu mieszkania. Na rynku dostępny jest szeroki wybór rozmaitych farb. Różnią się markami, kolorami i przeznaczeniem. Czym się kierować podczas planowania remontu?
Rodzaje farb
Farby akrylowe to najpopularniejszy rodzaj farb. Są najczęściej kupowane i najtańsze ze wszystkich. Dobrze nadają się do malowania większości wnętrz. Niestety nie są intensywnie kryjące, ale za to dobrze przepuszczają parę wodną. Farby winylowe działają odwrotnie ? tworzą trwałą powłokę, która jest odporna na ścieranie, ale nie pozwalają na cyrkulację wilgoci. Farby lateksowe wyróżniają się na ich tle, ponieważ łączą wszystkie zalety. Pomalowana nimi powierzchnia jest gładka, pokryta elastyczną powłoką, która przepuszcza wilgoć. Emulsje akrylowe doskonale sprawdzają się w kuchniach i łazienkach, a także w pokojach dziecięcych i ciągach komunikacyjnych, często ulegających zabrudzeniom. Niestety minusem farby akrylowej jest jej wysoka cena.
Istnieją również farby do zadań specjalnych. Jeśli masz problem z grzybem i pleśnią, to możesz pomalować ścianę emulsją grzybobójczą. W pokoju alergika doskonale sprawdzi się farba antybakteryjna. Aby osiągnąć atrakcyjny efekt dekoracyjny, to możesz sięgnąć po farbę tablicową ? pomalowana powierzchnia będzie się nadawała do pisania po niej kredą, jak prawdziwa tablica. To ciekawe rozwiązanie do kuchni lub pokoju dziecięcego. Jeśli twoje mieszkanie jest małe, rozważ zakup emulsji optycznie powiększającej przestrzeń ? zawarte w niej cząsteczki odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wyda się większe.
Dobór kolorów
Ściany i sufity pomalowane na biało wyglądają schludnie i czystko, oczywiście pod warunkiem, że farba jest często odświeżana. W ostatnich latach modne były ściany pomalowane na rozmaite kolory, obecnie biel wraca do łask. Świetnie pasuje do stylu skandynawskiego, który zdobywa coraz większą popularność. Można też zdecydować się na delikatne pastele, na pierwszy rzut oka ściany będą wyglądać na białe, a w rzeczywistości będą lekko muśnięte kolorem, co stanie się widoczne w promieniach słońca. Jeśli chcesz postawić na intensywniejsze barwy, to pomyśl o połączeniu dwóch kolorów. Możesz wybrać podobne lub kontrastowe odcienie, co dodatkowo ożywi wnętrze. Dobierając kolor korzystaj z papierowych próbników. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup próbki farby wewnętrznej i zrobienie próby bezpośrednio na ścianie. Kolor zawsze będzie inaczej wyglądał w sklepie, niż w naszym mieszkaniu. Zależy to od stopnia oświetlenia pomieszczenia, ilości położonych warstw oraz innych czynników.
Łączenie kolorów
Obecnie firmy produkujące farby często same proponują pewne połączenia kolorów. W katalogach i próbnikach są przedstawione inspiracje, zwykle dobierane przez stylistów. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ są tworzone przez profesjonalistów. Ale nie polegajmy tylko na nich ? co wygląda dobrze w katalogu, niekoniecznie sprawdzi się w naszej sypialni. Na pewno bezpiecznym połączeniem jest wybór kilku odcieni jednego koloru. Stopniowanie odcieni dobrze wygląda na przylegających ścianach. Możemy również zaakcentować wnęki innymi kolorami. Wybierając farby w różnych kolorach uważajmy, żeby przez przypadek optycznie nie pomniejszyć mieszkania.
wszystko zależy od upodobań. U mnie parter domu praktycznie cały pomalowany na biało, natomiast na poddaszu pokoje dzieci sa kolorowe. Malowałam farbą Magnat Ceramic. Super sprawdza się własnie w pokojach dzieci bo jest plamoodporna
my z mezem postawilismy na farbe śniezka eko, która jest hipoalergiczna farba a tym smaym bezpieczna dla malych dzieci
Ciekawy artykuł. Ja stoję na stanowisku wykorzystywania żywych kolorów we wnętrzach. Tak jest zdecydowanie lepiej.