Można pokusić się o stwierdzenie, że biurowa ergonomia zaczyna się od krzesła. Ma ono ogromny wpływ nie tylko na komfort pracy przy komputerze, ale również na zdrowie pracowników ? jego nieodpowiedni dobór może skończyć się nawet trwałymi kontuzjami kręgosłupa. Co należy zatem brać pod uwagę, wybierając krzesła biurowe, jeżeli zależy nam na zdrowiu oraz samopoczuciu jego użytkowników?
Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję spędzić więcej niż kilka godzin przed komputerem, mógł przekonać się na własnej skórze, jak ogromny wpływ na samopoczucie użytkownika wywiera odpowiednio dobrane krzesło. Długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji jest bowiem sporym wyzwaniem dla naszego organizmu. Nadwerężanie się w ten sposób może mieć długotrwałe konsekwencje, których na szczęście można uniknąć, jeśli weźmie się pod uwagę szereg kluczowych czynników przy doborze krzesła.
Zagrożenie mikro urazami
Najpierw przyjrzyjmy się, co grozi osobom pracującym przez dłuższy czas na źle dostosowanym stanowisku pracy. Największym zagrożeniem są w takiej sytuacji bóle mięśniowo-szkieletowe. Wynikają one ze stopniowego i długotrwałego pojawiania się mikrourazów (w przypadku złej ergonomii najczęściej w okolicach kręgosłupa), które ? choć pojedynczo niegroźne ? skumulowane mogą spowodować naprawdę poważny uszczerbek na zdrowiu. Zaniedbywanie długotrwałych bólów szkieletowo mięśniowych może zakończyć się nawet poważnymi infekcjami czy zapaleniami. Jak zatem powinno wyglądać krzesło, które pomoże uniknąć tak nieprzyjemnych konsekwencji?
Co zalecają eksperci?
Wybierając krzesło najlepiej dostosować się do porad takich specjalistów, jak badacze biurowej ergonomii pracujących dla prestiżowego uniwersytetu w Karolinie Północnej. Twierdzą oni, że wysokość idealnego krzesła powinna pozwolić na to, by uda użytkownika ułożone były równolegle do podłogi. Z kolei siedzisko fotela powinno pozwolić na przynajmniej delikatne odchylanie się, a jego kształt powinien być okrągły i pozbawiony ostrych kątów. Zdaniem amerykańskich badaczy, niezbędne jest by oparcie pozwalało na regulację umożliwiającą swobodną zmianę pozycji ? zmiana nawet o kilka stopniu po kilkugodzinnym przebywaniu w tej samej pozycji to duża ulga dla kręgosłupa. Co ciekawe, specjaliści uważają, że krzesło nie musi być wyposażone w podłokietniki ? ich obecność powinna być dostosowana do charakteru pracy. Jeżeli jednak są konieczne, to muszą mieć okrągły kształt (ostre kąty to zwiększony nacisk na ręce) oraz być rozmieszczone tak, by znajdowały się bezpośrednio pod łokciami.
Gdzie znaleźć idealne krzesło?
Gdzie można zaopatrzyć się w sprzęt biurowy, który sprosta zaleceniom ekspertów? Na początek na pewno warto sprawdzić na przykład ofertę sklepu AJ Produkty specjalizującego się w sprzęcie biurowym. Wśród oferowanych w nim artykułów można znaleźć między innymi wysokiej klasy krzesła biurowe Essex, wyposażone w mechanizm bujania pozwalający na rozluźnienie kręgosłupa. Warto również zwrócić uwagę na linię krzeseł Stirling, które łatwo mogą zostać przystosowane do poszczególnych użytkowników dzięki regulowanym elementom. Z kolei w przypadku stanowisk pracy, przy których podłokietniki są zupełnie zbędne, świetnie mogą sprawdzić się nowoczesne krzesła typu Dundee. Nie dość, że posiadają one funkcję regulacji wysokości oparcia, to w dodatku pozwalają na bujanie w pięciu różnych pozycjach ? znakomicie przydaje się to przy rozluźnianiu nadwyrężonego wielogodzinną pracą kręgosłupa.
Długotrwała praca przy źle dopasowanym pod względem ergonomii stanowisku prędzej czy później może stać się nie tylko źródłem chronicznego bólu, ale również groźnych powikłań. Wynika to ze specyficznego charakteru powstających przy niej mikrourazów, których objawy ujawniają się dopiero po dłuższym czasie, gdy uszkodzenia nierzadko są już trwałe. Warto zatem zapoznać się z ofertą specjalistycznych sklepów i oszczędzić kłopotu sobie czy też swoim pracownikom.