Eleganckie wnętrza ? parapety kamienne
Eleganckie wnętrza ? parapety kamienne

Urządzanie wnętrza domu to nie lada wyzwanie. Na większość z naszych pomysłów będziemy patrzeć przez długie lata. Oznacza to, że wszystko musi być przemyślane do tego stopnia, żebyśmy nie patrzyli na swoje cztery kąty z żalem, że nie wybraliśmy innego rozwiązania. Jedną z rzeczy, których nie zmieniamy w wystroju mieszkania zbyt często, są parapety. Dla wszystkich tych, którzy lubują się w eleganckich wnętrzach, dobrym wyborem mogą okazać się parapety kamienne.

Poznaj zalety i wady kamienia

Parapety wykonane z kamienia niewątpliwie są praktyczne przede wszystkim dzięki swojej najlepszej cesze, czyli twardości. Materiał, jakim jest kamień, jest raczej odporny na ścieranie i powstawanie zarysowań. Nie straszna mu wilgoć, jednak potrafi być wrażliwy na warunki zewnętrzne, dlatego lepiej nadaje się na parapety wewnętrzne niż te znajdujące się za oknem. Najbardziej polecanymi rodzajami kamienia są granit, piaskowiec, trawertyn i marmur. Te dwa ostatnie są jednak bardziej kruche. Wszystkie mogą łatwo zostać uszkodzone podczas montażu czy transportu, dlatego ważne, by kamieniarz, który będzie je montować, znał się na swojej pracy. Uszkodzony parapet kamienny nigdy nie będzie wyglądał estetycznie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że takiego rodzaju parapety mogą służyć nam przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, o ile będziemy dobrze je zabezpieczać. Dlatego warto używać specjalnych środków do impregnacji, które zapewnią kamieniowi trwałość.

Czy jest w czym wybierać?

Oczywiście, że tak! Różne rodzaje kamienia często kojarzymy dzięki nagrobkom cmentarnym. Przeważają tam ciemne kolory, i z tym kojarzony jest np. granit. Dzięki swojej trwałości jest niejako królem wśród minerałów. Jeśli kojarzysz ten rodzaj kamienia, to zapewne widziałeś Star Galaxy lub Jet Black. A rodzaje granitu nie ograniczają się jedynie do czarnego koloru. Wybór barw jest znacznie szerszy. Warto zwrócić uwagę na granity Sahara Gold lub Yellow Pink. Oba cechuje odcień żółtego. Być może właśnie takie parapety granitowe przykują twoją uwagę.

Podobne, stereotypowe myślenie dotyczy również marmuru, który kojarzymy z jasnym kolorem. Jednak istnieją takie rodzaje jak Rojo Alicante czy Muhry w odważnych czerwonych odcieniach. Jeśli chodzi o wybór tych kamieni na parapety, to jest dość finezyjny pomysł, który może podkreślić resztę wykończenia wnętrza. Taka opcja jest przede wszystkim dla ludzi odważnych i nielubiących nudy.

Eleganckie wnętrza ? parapety kamienne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.