Drzwi zewnętrzne są elementem, który potrafi przyciągać wzrok i decydować o estetycznych walorach elewacji domu, jednak najważniejsza jest ich funkcjonalność. Mają za zadanie chronić wnętrze budynku przed działaniem warunków atmosferycznych, hałasami z zewnątrz i zapewniać bezpieczeństwo. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając drzwi do domu?
W wielu przypadkach drwi zewnętrzne do domu są wyraźnym i mocnym akcentem, wyróżniającym się na tle całej elewacji. Muszą być dobrane tak, aby dopełniać koncepcję estetyczną domu. Powinny więc współgrać z kolorystyką całego budynku, stylem, sposobem wykończenia elewacji, a także stolarką okienną. Kolejną ważną sprawą, o której nie możemy zapomnieć, jest fakt, że drzwi zewnętrzne są także elementem wnętrza. Ich wewnętrzna strona będzie widoczna na przykład z przedpokoju, co oznacza, że musi ona współgrać z jego wystrojem. Poszukiwania odpowiednich drzwi można rozpocząć na przykład na https://www.leroymerlin.pl/okna-i-drzwi/drzwi-zewnetrzne,a225.html.
Drzwi zewnętrzne w różnych stylach
Wybór drzwi w sklepach i marketach budowlanych jest ogromny, dzięki czemu mamy możliwość dobrać takie, które będą pasowały do naszego domu pod każdym możliwym względem. Musimy jednak wiedzieć, że dobre stylowe drzwi nie będą tanie, ale za to warte swojej ceny.
W stylu tradycyjnym?
Domy w stylu willowym, dworkowym lub nawet pałacowym są w wielu przypadkach zbudowane na planie symetrycznym, a drzwi do nich usytuowane są centralnie. Umieszcza się je wtedy w wykuszu lub ryzalicie, co nadaje im dostojeństwa. Do takich aranżacji często wybiera się drzwi dwuskrzydłowe, które są zwieńczeniem wyeksponowanej strefy wejścia i wręcz ?zapraszają? gości do środka.
? i nowoczesnym
Budownictwo nowoczesne bazuje na prostych bryłach, których cechą jest minimalizm. Niezależnie od położenia drzwi, ich forma nie może być dowolna. Ponieważ styl modernistyczny jest oszczędny, jeśli chodzi o ozdobniki, sprawdzą się tutaj jedynie drzwi proste o mocno zgeometryzowanej formie. Muszą być pozbawione wszelkich dekoracji. Najczęściej są to drzwi pełne, z metalu lub drewna albo też mające formę ramy wypełnionej dużą taflą szkła. W przypadku domów modernistycznych niewykluczone są także drzwi o designie asymetrycznym, zwłaszcza, jeśli wejście znajduje się z boku budynku. Tutaj powinniśmy wybrać drzwi jednoskrzydłowe o skromnym wyglądzie.
Drzwi zewnętrzne pasujące do elewacji
Najłatwiej jest dobrać drzwi wejściowe do budynków, które są wykończone farbą w neutralnym kolorze lub tylko otynkowane. Wtedy drzwi mogą się wyróżniać na tle elewacji, kontrastując z materiałem, kolorem i fakturą ścian. W przypadku chropowatego tynku i wyrazistej cegły klinkierowej doskonale sprawdzą się drzwi o formie prostej, płytowej. Do jasnego i gładkiego tynku pasują drzwi drewniane w naturalnej ciepłej barwie i przestrzennej konstrukcji płycinowej. Natomiast nowoczesna elewacja doskonale zgra się drzwiami z metalu lub szkła.
Drzwi w kolorze białym najlepiej prezentują się w połączeniu z białą stolarką okienną. Wtedy warto też pomyśleć o wyróżniającym je kształcie. Do białych okien pasują także drzwi drewniane lub o rysunku imitującym drewno. W przypadku elewacji z dużą liczbą detali warto postarać się, aby drewno w takim samym kolorze, jaki występuje w drzwiach, obecne było również na balustradzie przy nich lub na podbitce dachu.
Komfort i bezpieczeństwo
Jeśli mówimy o wygodzie i bezpieczeństwie, nie możemy zapomnieć o sposobie otwierania drzwi. Oznacza to, że muszą się one lekko i łatwo zamykać oraz otwierać. Powinny także pozwalać na przenoszenie przez nie dużych przedmiotów czy wjeżdżanie wózkiem.
Na szczęście dziś producenci drzwi oferują najbardziej zaawansowane technologicznie udogodnienia, które gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort korzystania z ich produktów. Mamy więc na przykład drzwi, które wyposażone są w specjalne uszczelki amortyzujące skrzydło drzwiowe w chwili kontaktu z ościeżnicą. Rozwiązanie to eliminuje możliwość nieprzyjemnego trzaskania drzwiami. Innym sposobem, pozwalającym cicho zamykać drzwi, jest samozamykacz. Urządzenie to posiada siłownik, który wyhamowuje skrzydło drzwi i delikatnie je zamyka.
Dostępne obecnie na rynku drzwi gwarantują także wysoki poziom bezpieczeństwa. Często wyposażone są w zestaw zamków, z czego jeden jest zamkiem wielopunktowym, ryglującym drzwi w co najmniej dwóch punktach, przy pomocy rygli obrotowych, hakowych lub wysuwanych, co sprawia, że naprawdę trudno je sforsować.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Standardowa szerokość drzwi zewnętrznych wynosi obecnie 90 cm, co spokojnie wystarczy do swobodnego przechodzenia przez nie. Mimo to coraz większą popularność zyskują drzwi półtora- i dwuskrzydłowe, a także z tak zwanym bocznym skrzydłem biernym, które na co dzień jest zamknięte, ale można je otworzyć w momencie, kiedy będzie taka potrzeba. Skąd zainteresowanie takimi typami drzwi? Na pewno nie bez znaczenia są tu kwestie praktyczne i myślenie przyszłościowe. Dzięki takim drzwiom mamy gwarancję, że ? powiedzmy ? przy zmianie wystroju wnętrz, bez problemu przeniesiemy przez nie większe przedmioty, jak na przykład meble. Ponadto stosowane dziś parametry termoizolacyjne sprawiają, że zastosowanie szerokich drzwi nie powoduje już dużej utraty ciepła. Musimy tylko dopilnować, aby współczynnik przenikania ciepła U nie przekraczał 2,6 W/(m??K).