Oszczędność to słowo klucz w dzisiejszych czasach. Coraz większą wagę przykładamy do tego, na co wydajemy pieniądze, zwłaszcza kiedy mamy kupić nowe urządzenie elektryczne do domu. Na przykład pralkę. Używamy jej często, więc wypadałoby, żeby jej eksploatacja nie rujnowała budżetu.
Jest kilka istotnych elementów, o których warto pamiętać podczas zakupu nowej pralki, jeśli chcesz, by była oszczędna.
Po pierwsze klasa energetyczna
Eksperci szacują, że pranie obejmuje około 10% całego zużycia energii elektrycznej w domu, dlatego warto zadbać o to, by pralka była energooszczędna. Na szczęście zgodnie z normami prawa w Unii Europejskiej każdy producent ma obowiązek podać na etykiecie klasę energetyczną sprzętu. Określa się ją literami od A do G, gdzie najwyższą, czyli najbardziej energooszczędną, jest klasa A oraz jej pochodne: A+, A++ lub A+++.
Najwyższa możliwa klasa to A+++ ? produkty tak oznaczone zużywają do 42% mniej prądu względem standardowego sprzętu. W klasie A zużycie prądu określa się na około 1,2 kWh, w klasie A+ na ok. 1 kWh, a w klasie A+++ na ok. 0,9 kWh. Łatwo policzyć, że zainwestowanie w energooszczędną pralkę (duży wybór znajdziesz tu: http://www.indesit.pl) może przynieść spore oszczędności w skali roku. Mało tego, wiele modeli energooszczędnych pralek ma dodatkowe tryby ekologiczne. Warto z nich korzystać, bo pozwalają jeszcze bardziej zminimalizować pobór prądu i wody.
Po drugie zużycie wody
Pralki zużywają nie tylko prąd, ale także wodę. Pobór wody na jedno pranie najczęściej zawiera się w przedziale 35?96 l. Ten parametr również powinien zostać podany na etykiecie każdej pralki ? dobrze o tym pamiętać podczas wyboru odpowiedniego urządzenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na efektywność prania i suszenia (wirowania), określaną w skali od A do G, gdzie najwydajniejsza jest znów klasa A.
Po trzecie odpowiednie programy
Aby pranie nie było zbyt kosztowne, warto też zadbać o jego efektywność. Przede wszystkim należy prać wtedy, kiedy mamy pełny bęben ubrań. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego doskonałym rozwiązaniem są pralki z funkcją połowy wsadu. Pozwalają na zrobienie prania przy niepełnym bębnie, zużywając przy tym mniej energii elektrycznej i wody. Nowoczesne pralki mają też programy umożliwiające szybkie pranie, co pozwala zminimalizować zużycie prądu. Równie przydatny jest program odświeżania ubrań, który można stosować w przypadku mniej zabrudzonej odzieży lub takiej, która parę miesięcy spędziła w szafie i nie potrzebuje pełnego cyklu prania, ale trzeba ją przepłukać.
Nowoczesne pralki dają możliwość dopasowywania ustawień do własnych potrzeb, m.in. zmiany temperatury i prędkości wirowania, a nawet zrezygnowania z prania wstępnego, co pozwala na wygenerowanie kolejnych oszczędności.
Mając na uwadze te wszystkie elementy, na pewno dobierzesz pralkę odpowiadającą Twoim wymaganiom. Pamiętaj, że nawet jeśli na początku wydasz nieco więcej na urządzenie o lepszych parametrach, różnica ta dość szybko może się zwrócić podczas ciągłego używania pralki.