bora-okap-kuchenny

Masz w domu okap kuchenny? Jest zamontowany na ścianie, w szafce lub w suficie ponad płytą grzewczą? To bardzo dobrze, bo wentylacja kuchni jest niezwykle istotna! Jest jednak rozwiązanie, które może Cię zadziwić swoją skutecznością i wygodą, a którego być może jeszcze nie znasz. To okap blatowy zintegrowany z płytą grzejną. Zobacz, w czym jest lepszy od większości tradycyjnych okapów dostępnych na rynku.

Cicha praca

Renomowani producenci okapów kuchennych zwracają dużą uwagę na głośność urządzeń, które wprowadzają na rynek. Priorytetem jest to, by okap pracował jak najciszej. Na co dzień otoczeni jesteśmy wieloma rozpraszającymi i szkodliwymi dla naszego zdrowia dźwiękami. Ważne jest zatem, by w domu panował spokój i cisza. Dłuższy kontakt z hałasem powyżej 50 dB może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, koncentrację i samopoczucie.

Zaawansowana technologia wykorzystana w okapach blatowych pozwoliła osiągnąć maksymalnie cichą pracę. Prym na polskim rynku wiedzie rodzimy producent okapów blatowych GLOBALO, który w kooperacji z niemieckim producentem płyt indukcyjnych zaproponował linię produktów GLOBALO ORANIER.

okap-blatowy-globalo-oranier_kxi_1082-przeplyw-pary

Najcichszym modelem producenta i dystrybutora jest płyta indukcyjna z okapem blatowym GLOBALO ORANIER KXI 1082 BASIC-PLUS. Na I biegu urządzenie jest naprawdę cichutkie, bo poziom decybeli wynosi jedynie 35. Również na biegu najwyższym (63 dB) okap sprawuje się zadowalająco, biorąc pod uwagę fakt, że używany jest on rzadko, a wydajność wzrasta wtedy aż do 690 m3/h.

Ważne: wybierz okap, który na biegu początkowym pracuje poniżej 50 dB. Staraj się, by wartość ta była najniższa. Im głośniejszy okap, tym rzadziej jest używany!

Wygoda w kuchni

Urządzając nową kuchnię lub remontując starą, stajesz przed koniecznością wyboru wielu urządzeń. Lodówka, zmywarka, płyta grzewcza, okap, piekarnik, mikrofalówka. Chcesz, by każde z nich było dobrej jakości i służyło długie lata. To mnóstwo czasu, który musisz poświęcić na sprawdzenie wszystkich parametrów, funkcjonalności i opinii.

Czemu zatem za jednym zamachem nie wybrać od razu dwóch porządnych urządzeń?

Decydując się na okap blatowy, zyskujesz:

  • cichy i wydajny okap kuchenny montowany w blacie
  • nowoczesną i wygodną płytę grzejną z nim zintegrowaną

Na czym polega ta integracja? 

Okap blatowy jest częścią płyty grzewczej. W zależności od modelu może przybrać postać podłużnej szczeliny obok płyty, owalnego wyjścia wentylatora w środkowej części lub innej. Niektóre okapy blatowe są z niego wysuwane po uruchomieniu, inne pracują po odchyleniu klapki, a jeszcze inne po prostu zasysają opary po włączeniu.

plyta-kuchenna-bora-professional-pi11-pl-globalo-pl-2

Powyżej widzimy okap BORA PROFESSIONAL, który ma formę szczeliny. Wyposażony jest w 2 strefy grzewcze, funkcję łączenia mostkowego oraz rozpoznawanie rozmiaru naczyń. Funkcjonalności te pozwalają elastycznie modyfikować ułożenie akcesoriów podczas przygotowywania posiłków. Koniec z patelnią niemieszczącą się na jednym polu, czy garnkiem, którego wielkość sprawia, że wystaje poza powierzchnię płyty!

Więcej miejsca

Spójrz na swój okap. Wisi na ścianie? Na suficie? Zamontowany jest w szafce kuchennej nad płytą? No właśnie. Każdy z tych przypadków zajmuje dodatkowe miejsce, które mogłoby być przeznaczone na inne rzeczy. Na zabudowę meblową. Na półki. Na elementy dekoracyjne. Na przestrzeń do przechowywania.

Okap blatowy rozwiązuje ten problem. Jego mechanizm jest schowany w blacie kuchennym i choć pracuje dzielnie – na pierwszy rzut oka pozostaje niewidoczny.

oranier-kxi-1062-schemat-podlaczenia-pochlaniacz-filtr-weglowy

Okap kuchenny w tej konstrukcji został umieszczony w tylnej części płyty (przy ścianie, jeśli zabudowa się przy niej znajduje). Dzięki temu zabiegowi pod płytą można bez problemu zamontować pojemne szuflady. To wygoda oraz więcej miejsca na przechowywanie niezbędnych w kuchni akcesoriów.

okap-blatowy-globalo-oranier_kxi_1092-szuflady-pod-plyta

Płyta indukcyjna z okapem blatowym GLOBALO ORANIER KXI 1092 BASIC-PLUS

Łatwość w zaprojektowaniu kuchni

Na pierwszy rzut oka okap blatowy wygląda jak trochę bardziej zaawansowana płyta grzejna z dodatkowymi funkcjami i wentylatorem. Całość jest jednak minimalistyczna i pozbawiona niepotrzebnych elementów. Najważniejszy mechanizm okapu ukryty jest w blacie i nie burzy koncepcji aranżacyjnej architekta.

Dzięki temu okap blatowy z łatwością można umieścić w projekcie kuchni urządzonej w dowolnym stylu. W kuchni nowoczesnej odnajdzie się jak ryba w wodzie. W kuchni industrialnej w stylowym lofcie w cenie będzie jego nieskazitelnie szklana powierzchnia.

W kuchni bardziej tradycyjnej (rustykalna, angielska) będzie stanowił równowagę dla bardziej zdobnych elementów (fronty szafek, uchwyty, relingi).

bora okap kuchenny

Okap blatowy BORA BASIC BHA

Skuteczność pochłaniania

Tradycyjne okapy (przyścienne, do zabudowy w szafce) czy okapy wyspowe i sufitowe, które w ostatnich latach zyskują na popularności, montuje się na określonej wysokości. Zależy ona od rodzaju okapu oraz od tego, czy płyta jest elektryczna, czy gazowa. 

W praktyce może to oznaczać, że przy okapie o słabej mocy lub nieprawidłowym podłączeniu opary zdążą się rozproszyć po pomieszczeniu, zanim turbina okapu je zassie. W przypadku okapów blatowych taka sytuacja nie występuje.

Dlaczego? Bowiem okap blatowy znajduje się tuż przy bezpośrednim źródle wilgoci i tłuszczu, a mianowicie płycie grzewczej. Dzięki temu zanieczyszczenia pochłaniane są natychmiast.

okap-blatowy-globalo-oranier_kxi_1092-przeplyw-pary

Okapy blatowe to:

  • cicha praca już od 35 dB
  • więcej miejsca w kuchni na przechowywanie
  • wygodne użytkowanie na co dzień
  • uniwersalność w aranżacji
  • wysoka skuteczność
5 rzeczy, w których okap blatowy jest lepszy od pozostałych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.