osłona okna przed słońcem

W ostatnich latach słońce, szczególnie latem, mocno daje nam się we znaki. Mocno nasłoneczniony dom staje się wręcz „piekarnikiem”, w którym na próżno szukać wytchnienia od panującego na zewnątrz skwaru. Czy wiesz, jak uchronić swoje kąty przed palącym słońcem? Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze: rolety, żaluzje, plisy, czy może markizy?

Obsadzenie ogrodu drzewami i krzewami, choć jest doskonałym pomysłem, nie zawsze zapewni ci stuprocentowy sukces w trudnej walce z lejącym się z nieba żarem. Często niezbędne jest wyposażenie samego budynku w odpowiednią osłonę. Nie zawsze zresztą istnieje możliwość dosadzenia dodatkowych roślin, np. kiedy teren jest zbyt mały lub nie pozwala na to architektura ogrodowa. Mieszkańcy bloków – zwłaszcza pięter powyżej pierwszego – mają jeszcze trudniej. Im pomoże już tylko montaż odpowiedniej sztucznej ochrony. Zacznijmy od początku, czyli zgodnie z tytułem niniejszego tekstu, od rolet.

Rolety – kiedy, gdzie i jak

Rolety zewnętrzne to chyba najbardziej radykalna z proponowanych przez nas form ochrony przed słońcem. Stanowią one pancerz, przez który nie przebiją się nie tylko najostrzejsze nawet promienie, ale też żaden inny nieproszony gość. Najlepiej montować je wiosną, przed pierwszymi falami upałów. Pamiętaj, że pogoda ma wpływ na jakość materiałów budowlanych – nie lubią one ani za niskich, ani zbyt wysokich temperatur. Najlepiej zatem, jeśli zaplanujesz prace na okres optymalnej aury. Pamiętaj również, że montaż rolet zewnętrznych jest ingerencją w architekturę budynku. Warto zatem sięgnąć po modele dostosowane kolorystycznie do elewacji (kolory nie mogą się zbyt gryźć, bo wyjdzie z tego niesmaczny kicz). Najczęstszym problemem okazuje się zwykle wystająca poza bryłę budynku skrzynka rolet. Może ona wyglądać mało estetycznie, zatem idealnym rozwiązaniem jest ukrycie jej we wnęce okiennej. Jeżeli przy okazji ocieplasz dom, możesz łatwo uczynić ją zupełnie niewidoczną.

Dowiedz się więcej o roletach zewnętrznych i innych rodzajach przesłon okiennych >>

Najpopularniejszy rodzaj rolet, to rolety elewacyjne, zwane również adaptacyjnymi. Są one nie tylko najtańsze, ale również niezwykle praktyczne i uniwersalne. Możesz zamontować je praktycznie w każdym rodzaju budynku, na każdym etapie jego budowy. Najchętniej jednak sięgają po nie właściciele budynków stojących już od lat. Ich zaletą jest brak potrzeby ingerencji w samą konstrukcję budynku.

Innymi rodzajami rolet zewnętrznych są rolety podtynkowe oraz rolety nakładkowe (zwane również naokiennymi). Po ich specyfikę odsyłamy jednak do innych artykułów, które skupiają się wyłącznie na tematyce rolet.

Jeszcze łatwiejszy jest montaż rolet wewnętrznych. Takie rolety wiesza się je zwykle na górnej części ramy okna. Jest to zupełnie bezinwazyjna metoda ochrony przed słońcem, która może znacznie podnieść estetykę naszego domu i komfort przebywania w nim w czasie upałów i dużego nasłonecznienia. Na rynku dostępne są tysiące wzorów, których wybór uzależniony jest wyłącznie od naszych preferencji – warto jednak pamiętać, by były one zgodne z estetyką twojego domu.

Specjalnym rodzajem rolet są rolety dzień – noc. Składają się one z umieszczonych na tkaninie poziomych pasów. Ich budowa polega na zastosowaniu dwóch warstw tworzyw, które nachodzą na siebie lub się rozchodzą. W ten właśnie sposób regulujesz ilość światła wpadającego do twojego pomieszczenia. W odróżnieniu od klasycznych rolet regulacja ta nie polega na podnoszeniu i opuszczaniu tkaniny, lecz na takim jej układaniu, by wpuszczała promienie lub chroniła pokój przed słońcem. Zaciemnione i przezroczyste pasy nachodząc na siebie lub rozchodząc się naświetlają, tudzież zaciemniają twoją przestrzeń. Montaż rolet dzień – noc jest również bardzo prosty, a estetyka modeli dostępnych na rynku bardzo wysoka. Nic tylko wybierać!

Przejdź do bogatej oferty rolet dzień – noc w OBI!

Żaluzje — efektywna klasyka

żaluzje – osłona okna przed słońcem

Podobnie jak w przypadku rolet, żaluzje okienne również dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Jeśli chodzi o te pierwsze, coraz większą popularność zyskują żaluzje tekstylne zewnętrzne (tzw. screeny). Stanowią one doskonałą ochronę przed silnym światłem słonecznym, a zarazem gwarantują ci odrobinę prywatności. Jedynym ich minusem może być to, że ich konstrukcja narażona jest na działanie warunków atmosferycznych.

Jeśli nie przekonuje cię ten model, być może wybierzesz żaluzje fasadowe. Ich skuteczność w powstrzymywaniu słońca przed nagrzewaniem wnętrza domu jest również bardzo wysoka. Co więcej, możesz regulować kąt nachylenia lameli, zapewniając pomieszczeniom najlepszy stopień zacienienia.

Montaż żaluzji zewnętrznych przebiega podobnie jak montaż rolet i wiąże się z takimi samymi ograniczeniami.

Jeżeli chodzi o żaluzje wewnętrzne, do wyboru masz klasyczne – poziome, jak i pionowe. Materiały, z jakich wykonuje się tego typu modele są przeróżne — od tworzyw sztucznych, przez metal, drewno po materiały tekstylne. Do wyboru, do koloru.

Żaluzje dzień – noc działają na dokładnie tej samej zasadzie, co rolety tego samego typu. Również jeśli o nie chodzi, wybór na rynku jest ogromny.

Czytaj także: Jak osłonić okna przed upałem – poradnik OBI

Plisy — „inne rolety”

Plisy to właściwie kolejny rodzaj rolet, różniących się od swojego podstawowego wariantu harmonijkową konstrukcją. Montujemy je wewnątrz pomieszczenia tuż przy samej szybie. Podobnie jak w przypadku większości modeli rolet i żaluzji wewnętrznych, kąt ich nachylenia regulujemy za pomocą wygodnego sznurka.

Ich zaletą jest uniwersalność, a więc możesz dopasować je do aranżacji dowolnego budynku – zarówno starszego, jak i nowszego. Plisy okienne wykonane są przede wszystkim z tkanin, jednak wybór ich kolorów i rodzajów jest ogromny. Na rynku dostępne są plisy dekoracyjne o fantazyjnych fakturach i różnym stopniu przepuszczalności światła słonecznego (decyduje o nim grubość tkaniny).

Plisy świetnie sprawdzają się przy aranżacji okien dachowych. Jako że doskonale przylegają do powierzchni szkła, gwarantują dowolne zacienienie i regulację wpadania promieni słonecznych — nawet przy ostrym kącie nachylenia okna. Warto zwrócić uwagę na tzw. plastry miodu. Ich charakterystyczna konstrukcja nadaje im dodatkowe właściwości termoizolacyjne. Pusta przestrzeń wewnątrz gromadzi temperaturę, nie wypuszczając jej na zewnątrz.

Markizy — świetne na poddaszu

markiza przeciwsłoneczna – osłona okna przed słońcem

Ostatni typ ochrony przed nasłonecznieniem to markizy. Montuje się je zawsze na zewnątrz, a materiał, z którego są wykonane, doskonale blokuje dostęp światłu słonecznemu. W przeciwieństwie do rolet zewnętrznych, markiza nie stanowi szczelnego pancerza całkowicie odgradzającego wnętrze od światła. Zmniejsza ona jedynie natężenie wpadających promieni, a co za tym idzie nagrzewanie się pomieszczenia.

Montaż markiz nie jest czynnością problematyczną, a więc spokojnie możesz podjąć się jej samodzielnie. Co więcej, taka praca zajmie ci nie więcej niż 30 minut. Jeżeli boisz się wysokości lub nie czujesz się pewnie wykonując prace na dachu, spokojna głowa – montaż markiz nie wymaga wychodzenia poza pomieszczenie! Wystarczy dopasować markizę do okna, zamontować zaczepy odpowiadające sposobowi otwierania okna (górna lub dół), wsunąć zaczepy w boki markizy, przykręcić listwę montażową do ramy okna, a następnie przymocować samą markizę. Jest to oczywiście uproszczona instrukcja montażu markizy – po więcej szczegółów odsyłamy na strony producentów lub do broszur dołączanych do konkretnych modeli markiz.

Sprawdź modele markiz idealne do twojego domu >>

Podsumowując…

Wybór sposobu ochrony wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem jest tak samo ważny, jak każda decyzja architektoniczna dotycząca twojego domu. Pamiętaj, że zawsze powinien on odpowiadać specyfice obiektu i twoim potrzebom. Mierz również siły na zamiary – niektórych rozwiązań nie da się zamontować wszędzie. Nie wszystko również możesz zrobić we własnym zakresie. Być może przed podjęciem decyzji o zakupie rolet, markiz, żaluzji przeciwsłonecznych lub plis, warto zasięgnąć opinii u specjalisty? Może to być architekt wnętrz, doradca w sklepie, ale też fachowiec, który specjalizuje się w montażu ochrony przeciwsłonecznej. Jeżeli nie jesteś pewien – pytaj, szukaj, a na pewno znajdziesz odpowiedź. Pamiętaj również o wybieraniu produktów pochodzących wyłącznie ze sprawdzonych źródeł – gwarantujesz sobie w ten sposób trwałość i skuteczność zakupionych elementów.

Rolety, żaluzje, plisy i markizy – 4 sposoby osłony okien przed słońcem

Komentarze 2 thoughts on “Rolety, żaluzje, plisy i markizy – 4 sposoby osłony okien przed słońcem

  • 27 września 2021 z 10:23
    Permalink

    Rolety coraz częściej znajdują się we wnętrzach. Wyglądają ładnie i przytulnie. Ale powinieneś również zwrócić uwagę na żaluzje, jeśli chcesz dodać smaku projektowi.

    Powtórz
  • PingbackOsłona okien przed słońcem – plisa, roleta, markiza, żaluzja – co wybrać? - ooknach.pl Plisy, rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.