Szafa rogowa i garderoba

Szukasz funkcjonalnej szafy, która będzie pojemna i pozwoli ci optymalnie zaaranżować wnętrze? Idealnie sprawdzi się szafa narożna. Poznaj jej rodzaje i wybierz szafę dla siebie.

Szafa narożna – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie

Szafa narożna (rogowa) jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do zabudowy tzw. rogów pomieszczeń. Jej niekwestionowaną zaletą jest bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni – zdecydowanie łatwiej zorganizować wnętrze szafy narożnej niż dwóch szaf stojących do siebie prostopadle w rogu pokoju.

Warto zdecydować się na taką szafę, jeśli zależy nam na jak najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni, mamy dużo rzeczy do przechowania, pomieszczenie jest małe i nieustawne.

Szafa narożna na wymiar to zabudowa od podłogi do sufitu. Ta wersja polecana jest do pomieszczeń o niestandardowej wysokości, szczególnie wysokich, w których ustawienie klasycznej szafy pozostawia wolną i niewykorzystaną przestrzeń między nią a sufitem.

Szafa rogowa – w jakich wnętrzach się sprawdzi

Szafa rogowa jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem i można ją z powodzeniem zastosować w różnych typach wnętrz. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zagospodarowana w środku – drążki na wieszaki, półki, kosze, organizery można rozmieścić dowolnie zgodnie z potrzebami. Mało tego – z czasem można przeorganizować wnętrze szafy tak, by pasowało do aktualnych potrzeb.

Szafę rogową można ustawić praktycznie w dowolnym wnętrzu. Ważne jest, by pasowała do stylu, w jakim zostało ono urządzone. Najczęściej szafy narożne Komandor trafiają do wnętrz nowoczesnych, industrialnych, minimalistycznych, skandynawskich i monochromatycznych, czyli wszystkich tych, które stawiają na prostotę formy i duże walory użytkowe. Raczej nie widuje się szaf narożnych we wnętrzach w stylu klasycznego glamour, prowansalskim czy rustykalnym.

Szafa narożna wewnętrzna i zewnętrzna – czym się różnią

Kiedy myślimy o szafie rogowej, w zdecydowanej większości przypadków widzimy w myślach narożnik pomieszczenia, w który została wkomponowana szafa. To słuszny tok dedukcji, niemniej niejedyny możliwy. Opisana wyżej szafa, to tzw. szafa wewnętrzna, czyli zabudowująca wnętrze narożnika. Charakterystyczne dla niej jest to, że w narożniku i bezpośrednim jego sąsiedztwie nie ma pionowej ścianki działowej, natomiast półki bądź drążki układają się w literę L. Jest tu nieco więcej miejsca niż w innych rejonach szafy, dlatego poleca się chować tu duże rzeczy, np. walizki.

Szafa zewnętrzna to zabudowa zewnętrznej strony narożnika. Doskonale sprawdza się we wszelkiego rodzaju korytarzach przechodzących w salony lub inne otwarte pomieszczenia. Taka szafa może być różnorako wykorzystywana – nie tylko jako klasyczny mebel zamknięty do przechowywania różnych rzeczy. W części salonowej można zostawić otwarte półki i wygospodarować np. miejsce na telewizor.

Zewnętrzna szafa rogowa nie ma półek i drążków w kształcie litery L w narożniku. Jednak można tu zaprojektować nieco głębszy fragment szafy, dobry do przechowywania ubrań zimowych lub rzeczy dużych gabarytowo. Jest to możliwe, ponieważ ścianki działowe w szafie narożnej zewnętrznej nie wypadają w tych samych miejscach, w których wypadłyby ścianki dwóch szaf ustawionych do siebie prostopadle.

Szafy rogowe z drzwiami przesuwnymi i uchylnymi

O funkcjonalności szafy, nie tylko rogowej, świadczy między innymi sposób jej zamykania i otwierania. Jeśli chodzi o oszczędność miejsca, zdecydowanie wygrywają drzwi przesuwne, natomiast jeśli chodzi o funkcjonalność i lepszą dostępność do wszystkich półek, wieszaków i koszyków, lepsze są drzwi uchylne.

Jakie drzwi do szafy rogowej wybrać? Tu dużo zależy od tego, jak duża będzie to szafa i ile miejsca mamy przed nią.

W krótkim skrzydle szafy lepiej sprawdzą się drzwi uchylne niż przesuwne, co nie znaczy, że tej reguły trzeba się ściśle trzymać. Jeśli mamy inną koncepcję wnętrza lub przed szafą nie ma dość miejsca na drzwi uchylne, trzeba zastosować drzwi przesuwne.

Aby swobodnie otwierać i zamykać drzwi uchylne, przed szafą musi być tyle miejsca, by dało się swobodnie te drzwi otworzyć i minąć je, gdy są otwarte.

Szafy rogowe z lustrami – do sypialni i przedpokoju

Lustro to nieodłączny element wystroju sypialni i przedpokoju. Często jednak trudno wygospodarować na ścianie odpowiednio dużo miejsca. Równie często rezygnuje się z wieszania lustra w obawie przez zniszczeniem ściany koniecznością wiercenia.

Lustro wkomponowane w drzwi szafy narożnej sprawdzi się doskonale w sypialni, przedpokoju lub garderobie. W każdym z tych pomieszczeń nie tylko spełni funkcję typowo użytkową. Będzie też dodatkową dekoracją, rozproszy i odbije światło, przez co wnętrze wyda się jaśniejsze. Lustro wkomponowane w drzwi szafy narożnej to także sposób na optyczne powiększenie wnętrza, co na pewno docenią właściciele niedużych mieszkań.

Źródło: https://www.komandor.pl

Rodzaje szaf rogowych. Sprawdź, która będzie najlepsza dla ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.