Jak wybrać materiały na budowę domu?

Decyzja o budowie własnego domu jest decyzją trudną, ponieważ pociąga za sobą konieczność rozstrzygnięcia wielu dylematów i podejmowania decyzji.

Jak rozpocząć budowę

Sprawą najważniejszą są finanse. To do nich musimy dopasować pozostałe elementy. Od nich zależy wielkość zakupionej działki i wielkość planowanej inwestycji. Znaczenie ma również fakt, czy budujemy z własnych zasobów, czy posiłkujemy się kredytem. W tym drugim wypadku istotne jest jak najszybsze ukończenie inwestycji.

Kolejna kwestia to wybór odpowiedniego projektu. Do wyboru mamy projekty gotowe, projekty modyfikowane i wreszcie projekt indywidualny. Oczywiście od tego zależy nie tylko koszt samego projektu, ale także całej inwestycji.

W ramach działań wstępnych pozostała jeszcze decyzja o sposobie realizacji. Możliwości są dwie. Jedna to wybór firmy, która wykona wszystkie prace w ramach realizacji stanu surowego. Druga to wybieranie firm do realizacji poszczególnych etapów. Jest to rozwiązanie trudniejsze i wymagające czasu, ale możemy za to wybrać najlepszych fachowców od poszczególnych prac. W takim przypadku musimy zatrudnić także kierownika budowy i inspektora nadzoru. Pierwszy będzie kierował pracami i ich wykonaniem, drugi będzie sprawdzał ich jakość i zgodność z obowiązującymi przepisami. Wbrew pozorom drugi wariant nie musi być droższy, ponieważ mamy możliwość negocjacji cen na każdym etapie.

Stan surowy

To najważniejszy etap inwestycji. Dom budujemy na kilkadziesiąt lat i wszystkie oszczędności na tym etapie odbiją się później w kosztach eksploatacji lub przedwczesnych remontach.

Na tym etapie bardzo istotny jest wybór materiałów odpowiedniej jakości. Powinny one spełniać wymagania określone Polskimi Normami i założeniami projektu.

Wielu producentów na swoich stronach zapewnia o najwyższej jakości oferowanych przez siebie produktów, ale czy sprawdzą się one na każdej budowie? Warto w tym wypadku skorzystać z dostępnych poradników np. cemexbeton.pl. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące właściwości betonu, a także możemy zapoznać się z nowymi jego rodzajami jak:

  • beton architektoniczny
  • beton barwiony
  • beton dekoracyjny nawierzchniowy
  • beton energooszczędny
  • beton lekki
  • beton szybkotwardniejący

Cemex to firma, która nie tylko produkuje beton niezbędny na różnych etapach budowy (stropy, posadzki, schody,piwnice, balkony i tarasy), ale także dba o środowisko i kontakty z klientami. „Firma CEMEX znalazła się wśród Partnerów Strategicznych FOB, czyli firm, które podejmują działania w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu i chcą czynnie dzielić się swoimi do świadczeniami. Misją FOB jest upowszechnianie idei odpowiedzialnego biznesu jako standardu obowiązującego w Polsce w celu zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, zadowolenia społecznego i poprawy stanu środowiska.”

Istotnym elementem na tym etapie realizacji inwestycji są decyzje o wyborze materiału na wykonanie ścian nośnych, działowych i ocieplenie. najważniejszym kryterium powinien być współczynnik przenikania ciepła (obliczany dla całej ściany). Im jest on mniejszy tym budynek będzie cieplejszy, a rachunki za energię mniejsze.

Do zamknięcia stanu surowego zostały jeszcze do wykonania kominy, więźba dachowa i pokrycie dachu. To ostatnie jest bardzo istotne, ponieważ zabezpiecza budynek przed przemakaniem. Za najlepszych fachowców od dachów uchodzą górale, ale trzeba zamawiać ich co najmniej sezon wcześniej.

W ten sposób mamy zakończony tzw. stan surowy otwarty. W następnym etapie czekają nas okna, drzwi i ścianki działowe.

Jak wybrać materiały na budowę domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.