Biophilic design, czyli roślinność wkracza do biura

Biura ewoluują w stronę, która jeszcze dekadę czy dwie temu byłaby nie do pomyślenia. Już nie są jedynie szarym miejscem, w którym nawet nie wspomina się kwestii wygody. Mają za to sprzyjać pracy kreatywnej i być miejscem pracy twórczej.

W roku 2015 przeprowadzono badanie na wielką skalę, dotyczące tego, jak obecność w przestrzeni biurowej elementów natury ? lub ich brak ? wpływa na pracowników i wykonywaną przez nich pracę. W badaniu wzięło udział ponad 7,6 tys. respondentów z 16 krajów świata, a jego wyniki przedstawiono w raporcie ?The Global Impact of Biophilic Design in Workplace?. Z badania wynika, że człowiek ? w wyniku rozwoju miast i nowoczesnych technologii coraz bardziej odsuwany od natury ? nadal potrzebuje więzi z nią. Wśród elementów najbardziej pożądanych w miejscu pracy pracownicy wymieniali naturalne światło (44%), obecność żywych roślin (20%) oraz ciszę (19%). Co ciekawe, wśród pracowników biurowych, którzy pracowali w otoczeniu elementów przyrody, zauważono wyższy poziom dobrego samopoczucia (o 15%), wzrost produktywności (o 6%), a także kreatywności (o 15%) w stosunku do tych, których biura były tych elementów pozbawione. Biorąc pod uwagę te informacje nie trudno zrozumieć potrzebę szukania nowych rozwiązań dla przestrzeni biurowych.

Człowiek jako część natury

Jedną z koncepcji zmiany przestrzeni biurowej tak, by odpowiadała ona potrzebom i stylowi pracy współczesnego człowieka, jest biophilic design. Biofilia, wyrażająca miłość do żyjących ekosystemów zakłada, że człowiek jest częścią natury i potrzebuje kontaktu z nią, by działać w pełni swoich możliwości. Brak obcowania z przyrodą ? spowodowany szybkim rozwojem miast, architektury przemysłowej i nowoczesnych technologii ? odbija się na zdrowiu i samopoczuciu człowieka. Skutkiem wdrożenia do biur koncepcji biophilic design jest znaczna poprawa kondycji pracownika: redukcja stresu, wzrost produktywności i kreatywności, lepsze samopoczucie, a także zmniejszenie absencji zawodowej. Koncepcję tę można wprowadzić do przestrzeni biurowej na dwa sposoby, w zależności od możliwości konkretnej przestrzeni: bezpośrednio lub pośrednio. Bezpośredni kontakt z naturą zapewnimy pracownikom przede wszystkim, umieszczając w miejscu pracy żywe rośliny. Ważne jest też, aby biurkafotele biurowe były ustawione tak, by pracownicy mieli dostęp do naturalnego światła. Kontakt pośredni uzyskamy natomiast dzięki zastosowaniu elementów naturalnych, takich jak wełna czy drewno, a nawet tekstur, koloru czy wzorów wziętych prosto z bogatego świata przyrody.

Odpowiednia akustyka sprzyja kreatywności

Hałas jest elementem rozpraszającym. Dźwięki telefonów, nakładające się na siebie rozmowy wielu ludzi (szczególnie odczuwalne w przestrzeniach biurowych typu open space) a także samo przemieszczanie się innych pracowników skutecznie obniżają efektywność, jednocześnie powodując wzrost poziomu niezadowolenia i irytacji. Koncepcja biophilic design zakłada konieczność wyciszenia przestrzeni biurowych i stanowisk pracy. Rozwiązaniem problemu nadmiernej głośności w biurach są ścianki dźwiękochłonne oraz ekrany absorbujące hałas, oferowane między innymi przez AJ Produkty, firmę zajmującą się wytwarzaniem i dostarczaniem wyposażenia do biur i magazynów. Tapicerowane tkaniną wełnianą ścianki akustyczne montowane na ścianie skutecznie redukują poziom hałasu w pomieszczeniach i likwidują pogłos. Jednocześnie nadają się jako stylowe tablice do prezentacji istotnych informacji do publicznej wiadomości pracowników lub klientów.

Aby dać z siebie jak najwięcej, pracownik musi mieć poczucie komfortu, ten z kolei jest ściśle związany z dostępem zarówno do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak i do przyrody. Odpowiednie proporcje jednego i drugiego skutkować będą efektywnością i kreatywnością pracowników.

Biophilic design, czyli roślinność wkracza do biura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.